Na co uważać przy umowach z bankiem?

  • Sharebar

Wszystkie instytucje finansowe przyzwyczajają nas do tego, że za każdą usługę musimy dopłacić. Jednak jednocześnie reklamują swoje usługi czy rachunki jako kosztujące zero. Dlatego otwierając nowy rachunek czy biorąc kredyt obejrzyjmy dokładnie to co podpisujemy. W końcu od tego zależy czy w końcu będziemy korzystać z usług tego banku czy innego.

Kredyty i pożyczki

Przede wszystkim policzmy ile wynosi oprocentowanie danego kredytu – czyli to ile bank zarobi na naszym kredycie. Możemy to porównać z innymi ofertami i może uda się wybrać inny, szybki i tani kredyt przez internet przez co zaoszczędzimy na odsetkach. Jeśli jednak w porównaniu do konkurencji nasz kredyt nie jest wysoko oprocentowany to warto spojrzeć też na umowę. A dokładniej na kary i dodatkowe opłaty. Przykładowo ile kosztuje zmiana terminu wpłacania rat lub czy będziemy mogli spłacić pożyczkę we wcześniejszym terminie. Wiadomo, że czasem można zmienić pracę lub mieć nieplanowany przypływ gotówki i wtedy warto mieć taką furtkę awaryjną. Podobnie rzecz ma się w przypadku kredytów z opcją odłożenia spłaty, wtedy można sprawdzić ile by nas to kosztowało. Czasem banki doliczają odsetki z miesięcy o które przesunęliśmy spłatę albo dodatkową stałą sumę za każdy miesiąc opóźnienia. Takie dane lepiej sprawdzić przed podpisaniem, bo zwykle konsultanci czy pracownicy o tym nie wspominają dopóki klient się o to nie zapyta.

Rachunki bankowe i lokaty

Reklamowane rachunki bez opłat często mają bardzo podstawowe cechy. Czasem nawet takie konto za zero złotych, nie jest wyposażone w kartę i dopiero za opłatą możemy ją zamówić. Tak samo wygląda z bankomatami. Korzystanie z tych nie należących do naszego banku bywa dodatkowo płatne. Chyba, że wykupimy dodatkowy pakiet na wypłacanie w jakimkolwiek bankomacie. A to jeszcze nie wszystko, bo gorzej sytuacja wygląda z rachunkami oszczędnościowymi i lokatami. Niektóre banki nawet wprowadzają opłaty za wpłacanie pieniędzy na takowe. O kwotach za wypłacanie nie w terminie z lokaty nie wspominając. Dlatego szukając banku na nowe konto skupmy się na usługach, które są nam najbardziej potrzebne. To czy są płatne czy nie powinno wpływać na nasz wybór.

 

Wybór usług finansowych jednak może być zbyt trudny dla laików w tym temacie. Na szczęście istnieje wiele instytucji, które zajmują się doradztwem finansowym. Można się do nich zwrócić kiedy bierzemy kredyt czy szukamy sposobu na inwestowanie. Wtedy możemy mieć pewność, że dokonujemy poprawnej decyzji i to bez siedzenia w umowach i kruczkach prawnych.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.