Lokaty walutowe – korzyści i zagrożenia

finanse
  • Sharebar

Lokaty walutowe nie są popularnymi produktami oszczędnościowymi na polskim rynku depozytowym. Warto jednak być świadomym ich wad i zalet, ponieważ być może w Twoim przypadku założenie lokaty walutowej będzie opłacalne.

Jeszcze nie tak całkiem dawno, dosłownie parę dekad wstecz Polacy chętnie oszczędzali w dolarach, albo starych niemieckich markach. Polska waluta nie tylko była niestabilna, ale przede wszystkim bardzo słaba, dlatego dolarowe poduszki znajdowały się w co drugim gospodarstwie domowym. Dziś zamiast do poduszki, dolary, euro, jak i brytyjskie funty można zdeponować na specjalnie oprocentowanej lokacie, jednakże czy jest to jeszcze opłacalne?

Ile Bank zapłaci za lokatę walutową?

Analizując oferty bankowe, dotyczące zarówno lokat w polskich złotych, jak i w obcej walucie, można odnieść wrażenie, że banki wcale nie chcą naszych dewiz i zdecydowanie lepszy procent oferują na lokatach z rodzimą złotówką, niż nawet z dobrze płatnym euro czy brytyjskim funtem. Powodem tego stanu rzeczy są zdecydowanie niższe stopy procentowe w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, w porównaniu ze stopami procentowymi NBP. Skutki różnic w polityce monetarnej są bardzo wymierne. Przykładowo w BZ WBK żeby od 1000 Euro otrzymać zaledwie 2,05% w skali roku, musimy oddać bankowi pieniądze na minimum 24 miesiące, przy czym 2,25% otrzymamy już deponując 1000 złotych i to tylko na rok czasu. Podobne relacje są w Getin Bank, gdzie lokaty walutowe najkorzystniej oprocentowane są na 24 miesiące 1,8 %, a polskie złotówki deponując na 6 miesięcy na 3,7%. Jakikolwiek inny bank by nie brać pod lupę, przekonamy się, że wszędzie jest analogiczna sytuacja. Tu jednak nie koniec niespodzianek, jeśli bowiem do banku przychodzimy ze złotówkami, które chcemy zdeponować na lokacie walutowej, to dodatkowo zapłacimy marżę za ich przewalutowanie w momencie zakładania jak i likwidowania lokaty.

Kiedy warto mieć lokatę walutową?

Łatwo więc wysunąć konkluzję, iż złotówka lepiej będzie dla nas zarabiać i to nie tylko ze względu na lepsze oprocentowanie, ale też dlatego, że kurs waluty może się zmieniać na naszą korzyść, albo też niekorzyść. Jeśli więc waluta drastycznie spadnie, co można było obserwować w latach 2011 i 2012 na przykładzie dolara, to tak niski procent nie będzie w stanie wynagrodzić nam strat, poniesionych w związku z jej spadkiem. Także w krótkich okresach trudno jest przewidzieć następstwa i konsekwencje, dlatego eksperci częściej w lokatach walutowych widzą spekulacje, jak produkty oszczędnościowe. Lokatę możemy jednak założyć, jeśli zarabiamy w obcej walucie i jeśli oprocentowanie mimo wszystko w Polsce jest wyższe, jak w innych krajach. W takich przypadkach nie będzie nas interesowała kwota po przewalutowaniu, ponieważ euro wpłacimy i euro z zyskiem będziemy chcieli wypłacić. Także w przypadku kredytów hipotecznych w obcej walucie, warto mieć zabezpieczenie w postaci lokaty walutowej. Jeśli weźmiemy pod uwagę kredyt hipoteczny założony we frankach szwajcarskich, to w przypadku osłabienia złotego względem franka, założona wcześniej lokata może nam rekompensować straty, wynikłe z podwyższenia miesięcznej raty kredytu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Czym skutkuje zerwanie lokaty przed terminem
  2. Czy wszystkie lokaty bankowe są bezpieczne?
  3. Lokaty długoterminowe – wady i zalety
  4. Potencjalne zyski z lokaty dynamicznej
  5. Viatoll – korzyści i zagrożenia
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.