Lokaty długoterminowe – wady i zalety

lokaty
  • Sharebar

Lokaty terminowe mogą obowiązywać przez różne okresy czasu. Jeszcze do niedawno swego rodzaju hitem były lokaty jednodniowe, obecnie jednak najpopularniejsze są lokaty bankowe, które zakładamy na maksymalnie pół roku. Oczywiście banki nadal proponują nam lokaty długoterminowe – na rok, 2 lata czy nawet na 3 lata. Trzeba przyznać, że tego typu instrumenty bankowe nie należą do najbardziej popularnych. Powszechnie za najlepsze lokaty uważa się te, które „zamrażają” kapitał na kilka miesięcy, co najwyżej pół roku. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to warto zdecydować się na lokaty długoterminowe.

Paradoksalnie długi okres obowiązywania może okazał się niejednokrotnie bardzo korzystny. Jak to możliwe? Na moment powinniśmy wrócić jeszcze do lokat krótko – i średnioterminowych. Może zdarzyć się tak, że po zakończeniu takiej lokaty nie mamy już możliwości przedłużenia jej na poprzednich warunkach, ponieważ z różnych przyczyn spadło oprocentowanie lokat bankowych. Tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni, czy np. nawet już za miesiąc będziemy mieli okazję odnowić korzystną dla nas lokatę na najlepszych warunkach. Problemu tego nie będziemy mieć, jeśli od razu zdecydujemy się na lokatę na 24 lub 36 miesięcy. Ryzyko reinwestycji nie będzie nas dotyczyło. Nawet w przypadku obniżki stóp procentowych i tak możemy się spodziewać ustalonych wcześniej zysków z naszej lokaty. Fakt, że wszystkie w międzyczasie zakładane nowe lokaty będą miały niższe oprocentowanie akurat dla nas nie będzie zbyt problematyczny.

Lokaty bankowe o długim terminie i o stałym oprocentowaniu to w zasadzie gwarancja, że spadek stóp procentowych w trakcie ich trwania nie wpłynie na stan naszej inwestycji. W wielu przypadkach nasza sytuacja będzie o wiele lepsza niż tych osób, które z konieczności będą musiały założyć lokatę o obniżonym oprocentowaniu.

Oczywiście na sytuację tę możemy spojrzeć także z drugiej strony. Może się przecież okazać, że stopy procentowe wzrosną. To z kolei będzie oznaczało dla nas, że oprocentowanie lokat nowo zakładanych będzie wyższe niż tych, na które sami się zdecydowaliśmy. Tym samym można uznać, że wybór lokaty długoterminowej jest w takiej sytuacji przyczyną, dla której zarobimy na lokacie mniej.

Na szczęście wiele zależy od nas samych. Zanim podejmiemy decyzję o inwestycji powinniśmy przestudiować gruntownie jakiś ranking lokat długoterminowych. Na pewno warto także przeanalizować posunięcia Rady Polityki Pieniężnej i spróbować określić, czy w najbliższym czasie obniży ona czy też może podwyższy stopy procentowe.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Potencjalne zyski z lokaty dynamicznej
  2. Lokaty adekwatne do oczekiwań
  3. Lokaty strukturyzowane
  4. Czym skutkuje zerwanie lokaty przed terminem
  5. W jakiej walucie lokatę?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.