Kredyty hipoteczne – dylematy

kredyty
  • Sharebar

Wybór odpowiedniego kredytu nie należy do najłatwiejszych decyzji. Wiele osób ma mnóstwo wątpliwości zaciągając nawet niewielkie kredyty gotówkowe, a co dopiero, gdy zaczynamy brać pod uwagę kredyty hipoteczne, których spłata trwa długie lata. Od tego typu kredytów często zależy przyszłość… bo nie chodzi tu tylko o kupno mieszkania czy postawienie domu, ale także o to, czy gdy już kupimy to mieszkanie lub wybudujemy dom, będziemy w stanie taki kredyt spłacać i jak mocno obciąży on nasz domowy budżet…

Osoby, które zaciągają kredyty, zwłaszcza kredyty hipoteczne, stają zazwyczaj przed kilkoma dylematami. Zanim zaczniemy ubiegać się o kredyt warto poznać przynajmniej te najczęstsze, aby można było dokładnie wszystko przemyśleć, przeanalizować i na podstawie własnych wniosków wybrać te kredyty, które spełniają nasze oczekiwania i wymagania.

  • Jeden z dylematów kredytobiorców związany jest z zadeklarowaniem się – jak długo będą oni spłacać swój kredyt hipoteczny. Oczywiście w interesie każdego banku jest udzielanie długoterminowych kredytów, ale takie rozwiązanie może być dogodne również dla klientów. Wybierając bowiem dłuższy okres spłaty zapewniamy sobie większą płynność finansową, a także większą sumę pieniędzy, która co miesiąc zostaje w naszym portfelu. Jednak z drugiej strony wiadomo, że im dłuższy okres kredytowania, tym większy całościowy koszt kredytu.
  • Kolejny dylemat kredytobiorców dotyczy rat, a dokładniej rzecz ujmując – czy zaciągane kredyty hipoteczne powinny być spłacane w ratach równych czy malejących. Wiadomo, że raty równe są niższe od rat malejących, przynajmniej w pierwszym okresie kredytowania, raty równe wiążą się również z większą zdolnością kredytową, a dzięki temu możemy liczyć na większą kwotę kredytu. Natomiast wybierając raty malejące mamy z pewnością niższy koszt odsetkowy, a co za tym idzie tańszy kredyt.
  • Często zadawanym pytaniem jest również to, czy kredyty zaciągnąć w PLN, czy w walucie obcej. Podstawową zachętą skłaniającą do zaciągnięcia kredytu walutowego jest niższe oprocentowanie w porównaniu z kredytem złotówkowym. Trzeba natomiast liczyć się z ryzykiem zmiany stopy procentowej, a także zmianami kursu złotego, co nie zawsze działać będzie na naszą korzyść.

Wiele osób decyduje się na kredyty hipoteczne. Dla niektórych jest to jedyna opcja pozwalająca na wybudowanie własnego domu, bądź wyremontowania nowo zakupionego lokum. Jest to kredyt, który z pewnością warto rozważyć, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizujmy wszystkie  jego aspekty.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Kredyty hipoteczne – bardzo popularne kredyty bankowe
  2. Kredyty hipoteczne
  3. Kredyty
  4. tanie kredyty gotówkowe bez bik
  5. Kredyty mieszkaniowe
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.