Kredyt mieszkaniowy co trzeba wiedzieć?

  • Sharebar

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy chce wyprowadzić się z domu rodzinnego i rozpocząć życie „na swoim”. Jedni dziedziczą mieszkania po krewnych, innym rodzice kupują mieszkanie, gdy tylko ci zaczną się usamodzielniać. Natomiast dla osób, które nie mogą liczyć na takie wsparcie, a są aktywne na rynku pracy zaledwie od kilku lat, jedyną możliwością pozyskania własnego M jest kredyt mieszkaniowy.

Ceny mieszkań są obecnie na tyle wysokie, że wzięcie kredytu oznacza związanie się bankiem na co najmniej kilkanaście lat, a w większości przypadków od 20 do nawet 30 lat. Jest to więc decyzja bardzo poważna, dlatego też przed jej podjęciem należy zasięgnąć wiedzy i dobrze wszystko przemyśleć.

Opłaty dodatkowe

Wiele osób zapomina o tym, że z kredytem wiąże się szereg opłat dodatkowych, których suma zostaje zwykle wliczona do całkowitej kwoty kredytu. Wśród tych opłat znajduje się zwykle prowizja za udzielenie kredytu oraz jego ubezpieczenie. W ofertach banków znajdziemy również możliwość ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, które nie każdy bank chce kredytować i wtedy trzeba zapłacić za nie z własnej kieszeni. Przy kredycie hipotecznym banki oferują także ubezpieczenie od utraty pracy.

Wkład własny

 

Dziś kredyt mieszkaniowy wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu własnego, a większość banków wymaga, by wynosił on 10 – 20 procent wartości mieszkania. Tylko nieliczne banki pozwalają na niższy wkład. Przykładem jest Deutsche Bank Polska, który oferuje możliwość sfinansowania nawet 95 procent wartości domu lub mieszkania. Decydując się na taką opcję trzeba jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie – ubezpieczenia brakującego minimalnego wkładu własnego.

 

Wymagania związane z dochodem

 

Zdolność kredytową każdy bank rozpatruje na swój sposób. Od osób starających się o kredyt mieszkaniowy, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, banki wymagają regularnego dochodu i zatrudnienia w tym miejscu co najmniej od 3 lub 6 miesięcy. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą udokumentować dochody z 12 miesięcy lub nawet dwóch lat.

 

Czas oczekiwania na decyzję i umowę kredytową

 

Na czas podjęcia decyzji kredytowej przez bank wpływ mają zarówno jego własne zasady, jak i ilość dokumentów, które należy zbadać oraz stopień skomplikowania sprawy. Czas oczekiwania może więc trwać od tygodnia do nawet dwóch miesięcy.

 

Raty równe i raty malejące

 

Biorąc kredyt mieszkaniowy możemy wybrać spłatę w formie rat równych lub malejących. W początkowej fazie kredytu raty malejące będą znacznie wyższe od rat równych. Dlatego też polecane są one osobom o wyższych dochodach i lepszej zdolności kredytowej. Raty równe wiążą się co prawda z wyższymi odsetkami, ale nie obciążają tak bardzo portfela na samym początku kredytowania, kiedy to zwykle wydatków mamy najwięcej.

 

Wcześniejsza spłata kredytu

 

Wiele banków oferuje swoim klientom możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, będącą spłatą kapitału, ale już bez przyszłych odsetek. Zwykle naliczana jest wtedy opłata w wysokości od 1 do 3 %. W wielu przypadkach opłata ta jest odgórnie wliczona w raty z pierwszych kilku lat kredytu, dzięki czemu po ich upływie można spłacić cały kredyt bez dodatkowych kosztów. Warto więc przyjrzeć się zawartym w umowie warunkom i przeanalizować tabelę opłat i prowizji pod kątem regulacji dotyczących wcześniejszej spłaty.

 

Dowiedz się więcej na: https://www.deutschebank.pl/klienci-indywidualni/kredyty-i-pozyczki/db-kredyt-mieszkaniowy.html

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Kredyt mieszkaniowy a pożyczka hipoteczna
  2. Najlepszy kredyt mieszkaniowy.
  3. Kredyt na budowę domu
  4. Idziemy po kredyt
  5. Kredyt samochodowy i jego zabezpieczenia
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.