Jak wybrać dobrą lokatę?

oszczędności
  • Sharebar

Właściwe i przemyślane ulokowanie pieniędzy może nam przynieść spory zysk. Każdy bank oferuje różne sposoby oszczędzania. Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym sposobem oszczędzania wydają się być lokaty. Niestety nie tak łatwo znaleźć dobrą lokatę, która pozwoli nam zarobić. 

Reklamy wszystkich lokat są kuszące, ale jak przyjrzymy się im bliżej, to może się okazać, że niektóre z reklamowanych lokat nie przyniosą nam oczekiwanego zysku. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie sprawdzić oprocentowanie lokat. Dzięki temu podejmiemy świadomą decyzję i wybierzemy produkt, który rzeczywiście najbardziej nam odpowiada.

Rodzaje lokat

Banki oferują wiele rodzai lokat: pieniężne, dwuwalutowe, dynamiczne oraz terminowe. Najlepszym rozwiązaniem wydają się lokaty terminowe, które zazwyczaj są najlepiej oprocentowane. W przypadku takich lokat zawieramy z bankiem umowę na czas określony. Możemy wybrać lokatę terminową odnawialną bądź nieodnawialną. Decydując się na lokatę odnawialną musimy liczyć się z tym, że może ona zostać automatycznie odnowiona i w rzeczywistości nasze pieniądze mogą zostać zamrożone na dłużej niż planowaliśmy. Wybierając lokatę nieodnawialną po jej zakończeniu zostają nam wypłacone włożone przez nas pieniądze wraz z odsetkami. Należy pamiętać, że zerwanie lokaty terminowej przed jej zakończeniem może skutkować tym, że nie zostaną nam wypłacone odsetki.

Jeżeli mamy niewielkie oszczędności bądź chcemy ulokować więcej pieniędzy i jednocześnie mieć pewność, że w każdej chwili możemy się wycofać z umowy z bankiem bez ryzyka, że stracimy odsetki, to najlepszą dla nas lokatą będzie w takiej sytuacji lokata dynamiczna. Jest ona niżej oprocentowana niż lokata terminowa, ale pozwala na swobodniejsze zarządzanie oszczędnościami. Jest to najlepsza lokata dla tych, którzy obawiają się zamrożenia swoich oszczędności na długi czas i w każdej chwili chcą mieć pewność płynności finansowej.

Lokata przez Internet?

Dzisiaj oferty wszystkich banków mamy w zasięgu ręki, nawet jeżeli bank nie posiada placówki w naszej miejscowości. Wystarczy po prostu uruchomić Internet i skorzystać z popularnej wyszukiwarki. Nadal jednak większość woli zakładać lokaty w stacjonarnych placówkach banków. Czasami nawet nie korzystamy z możliwości sprawdzenia lokat wszystkich banków w sieci. To błąd, ponieważ porównanie lokat przez Internet jest szybkie, wiarygodne, darmowe oraz pomaga nam podjąć właściwą decyzję. Plusem zakładania lokat online jest to, iż przeważnie oprocentowanie takich lokat jest korzystniejsze. Jeżeli mimo wszystko nie ufamy lokatom online, to przynajmniej sprawdźmy w sieci ranking lokat i następnie udajmy się do placówki banku, który oferuje nam najkorzystniejsze warunki.

Czy opłaca się lokować niewielkie oszczędności?

Lokaty bankowe zostały stworzone po to, żeby pomóc nam oszczędzać. Tak naprawdę nie jest ważne jaką kwotą dysponujemy. Nawet niewielkie fundusze włożone na lokatę mogą po pewnym czasie przynieść nam zysk.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Tablet za lokatę – jak banki nas kuszą?
  2. W jakiej walucie lokatę?
  3. Lokata rzeczowa czy lokata długoterminowa?
  4. Czym skutkuje zerwanie lokaty przed terminem
  5. Bezpieczne inwestycje na lokatach bankowych
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.