Faktura wewnętrzna – podstawowe informacje

finanse w firmie
  • Sharebar

Faktury wewnętrzne niezbędne są przy dokumentacji czynności takich jak: dostawa towarów, których podatnikiem jest nabywca; zwroty dotacji i subwencji, a także innych dopłat. Muszą one w tym przypadku powiększać obrót podatników;  importowanie usług z innych krajów; nabycie towarów i usług w charakterze wewnątrzwspólnotowym;  nieodpłatne świadczenie usług, które jednak jest opodatkowane; nieodpłatne dostawy towarów, które są opodatkowane.

Jedynie w przypadku tych czynności możliwe jest wystawienie faktury wewnętrznej.

Faktura wewnętrzna nie jest dostępna dla podatnika w każdej możliwej sytuacji, gdy nie są dostępne faktury tradycyjne lub jeszcze innego rodzaju. W przypadku czynności niepodlegających opodatkowaniu nie zawsze można wykorzystać faktury wewnętrzne i należy o tym pamiętać. Ciekawą możliwością jest wystawianie faktur wewnętrznych w formie zbiorczej. Przepis mówi, że podatnicy mają możliwość wystawienia jedynie pojedynczej faktury, która dokumentuje czynności wykonane w pojedynczym okresie rozliczeniowym.

W przypadku dokumentów, jakimi są faktury wewnętrzne, podatnicy mogą wybrać czy dokumentacji dokonywać przy użyciu pojedynczych faktur, czy też w formie zbiorczej. W pierwszym przypadku duże znaczenie ma przejrzystość i w ten sposób postępuje zdecydowana większość podatników. W drugiej natomiast sytuacji faktura wewnętrzna w formie zbiorczej może obejmować na przykład okres miesiąca lub kwartału i jest wystawiana w formie pojedynczej.

Faktura zbiorcza może też dotyczyć okresu, w którym wystąpiła tylko jedna udokumentowana fakturą czynność opodatkowana. Jak widać, faktury wewnętrzne dają spore możliwości dokumentacji i w wielu przypadkach się sprawdzają. Stosowanie faktur wewnętrznych zbiorczych może być wygodniejsze, ale nie zapewnia szczegółowości, którą uzyskać można jedynie przy użyciu faktur pojedynczych. To, czy podatnicy mają wystawiać jedną fakturę zbiorczą czy stosować faktury pojedyncze zbiorcze dla konkretnych rodzajów czynności opodatkowanych. Faktura wewnętrzna daje w tym przypadku sporą dowolność.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Poszczególne elementy – faktura wewnętrzna
  2. Czym jest faktura wewnętrzna?
  3. O fakturach wewnętrznych słów kilka
  4. Lean podstawowe informacje
  5. Podstawowe informacje o backgammonie
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.