Czym jest faktura wewnętrzna?

faktura
  • Sharebar

W różnych sytuacjach istnieje obowiązek wystawiania faktur. Faktura wewnętrzna jest dokumentem, który zobowiązani są do wystawienia podatnicy, którzy płacą podatki od towarów i usług nabytych w trybie wewnątrzwspólnotowym.

Tego typu zakup wymaga wystawienia właśnie faktury, która ma inny charakter od faktur typowych dla relacji zewnętrznych firm. Opodatkowanie odbywa się na terenie kraju członkowskiego, w którym doszło do realizacji transportu (jego zakończenia). To państwo usługobiorcy wyznacza gdzie rozliczane będzie opodatkowanie.

Nabywca towarów lub w innym przypadku – usługobiorca, który jest podatnikiem, powinien otrzymać wystawioną właśnie fakturę wewnętrzną. Tego typu faktury powinny znajdować się w jednym miejscu razem z pozostałą dokumentacją VAT danego podatnika. Faktura taka jest bowiem podstawą, dzięki której rozliczyć można należne podatki, a także można dzięki niej odliczyć podatek VAT, który został naliczony właśnie w opisanej powyżej transakcji. Faktura, która pochodzi od kontrahenta z innego kraju jest traktowana jako załącznik do prawidłowej faktury wewnętrznej. Stanowi więc dowód, że transakcja taka miała w ogóle miejsce.

Faktura wewnętrzna może być udokumentowana przy pomocy jednej faktury tego typu w ciągu okresu rozliczeniowego. Faktura tego typu może więc stanowić dowód jedynie w przypadku transakcji przeprowadzonych w opisany sposób jedynie w pojedynczym okresie, w jednym przedziale czasowym – okresie rozliczeniowym.

Wszystkie zasady, które dotyczą wystawiania takich dokumentów jak faktura wewnętrzna, opisane zostały dokładnie w stosownym rozporządzeniu Ministra Finansów. Opisane zostały w kwestii zwrotu podatków dla podatników, a także w kontekście wystawiania tych faktur i ich przechowywania. Istnieje także stosowna lista towarów oraz usług, których nie dotyczy zwolnienie z podatku. Wynika stąd jednoznacznie, że takie towary i usługi objęte są zwykłymi fakturami, a nie – fakturami wewnętrznymi. Nie istnieje jeden wzór faktury, ale istnieją wyszczególnione jej elementy.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Poszczególne elementy – faktura wewnętrzna
  2. O fakturach wewnętrznych słów kilka
  3. Wystaw rachunek online
  4. Czym jest reklama i co nas w niej irytuje?
  5. Kredyt kupiecki a małe i średnie firmy
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.