Bezpieczne sposoby oszczędzania pieniędzy

fundusze inwestycyjne
  • Sharebar

Polski rynek kapitałowy w ostatnich dwudziestu latach rozwinął się tak dynamicznie, że obecnie możemy stosować jedno lub kilka spośród wielu sposobów pomnażania naszych pieniędzy. Spośród tych najbezpieczniejszych warto zastanowić się nad trzema z nich. Poniżej omówione zostały bezpieczne sposoby oszczędzania.

Lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe

Najpopularniejszym sposobem bezpiecznego pomnażania pieniędzy w naszym kraju są zdecydowanie lokaty bankowe i towarzyszące im rachunki oszczędnościowe. Nic dziwnego, zgromadziliśmy na nich już ponad pół biliona złotych! Jest to kwota gigantyczna, zdecydowanie przekraczająca roczne dochody budżetowe naszego państwa. Jednak wybierając lokaty musimy pamiętać o tym, że zyski nie będą wysokie i realnie (po uwzględnieniu podatku i inflacji) będzie to często nie więcej niż 2-3% w skali roku. Niektóre lokaty mogą wręcz przynieść ich posiadaczom straty. Nie zmienia to faktu, że jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy (po obligacjach Skarbu Państwa) sposób na przechowywanie naszych pieniędzy. Co ciekawe, są one zabezpieczane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty stu tysięcy euro, dzięki czemu nawet nasze oszczędności w kwocie kilkuset tysięcy złotych mogą być w całości bezpieczne w przypadku katastrofy na rynku finansowym. Warto jednak pamiętać, że nawet w czasach bardzo mocnych zawirowań na rynkach finansowych nie zbankrutował żaden bank w naszym kraju.

Fundusze inwestycyjne

Drugim sposobem, który warto wziąć pod uwagę są fundusze inwestycyjne. Jednak nie wszystkie z nich – bezpieczne są jedynie te, które w swojej nazwie informują nas o inwestowaniu pieniędzy na rynku pieniężnym, w obligacje czy charakteryzują się jako fundusze stabilnego wzrostu. Takie informacje pozwalają nam sądzić, że fundusz inwestuje pieniądze bezpiecznie. Nie trzeba ukrywać, że zyski nie będą spektakularne, jednak nasze pieniądze powinny być bezpieczne. Ważne jest, by wybrać fundusze które dają nam gwarancję stabilności dochodów. Minusem tego rozwiązania jest konieczność podzielenia się zyskami z zarządzającymi – pobierają oni różne prowizje, które w sumie mogą zjeść sporą część naszych zysków.

Obligacje

Ostatnim sposobem na bezpieczne pomnażanie pieniędzy który chciałbym tu opisać, są obligacje. I to zarówno te, które oferowane są przez Skarb Państwa jak i te, które emitują prywatne przedsiębiorstwa. Oczywiście dużo bardziej bezpieczne są te pierwsze, jednak te drugie mogą przynieść o wiele większe zyski. Jeśli więc posiadamy spore oszczędności możemy zdecydować się na stworzenie samodzielnie specjalnego portfela inwestycyjnego, który da nam szansę na wysokie zyski przy minimalnym ryzyku. Jeśli jednak nasze oszczędności nie są zbyt duże, to może warto skorzystać z innych sposobów – takich chociażby jak fundusze inwestycyjne?

Aby dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznych sposobów oszczędzania, odwiedź stronę www.rankinglokat.net. Dowiesz się na niej, jakie produkty finansowe są obecnie najbardziej rentowne.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Bezpieczne inwestycje na lokatach bankowych
  2. Zarabianie pieniędzy przez internet
  3. Czym skutkuje zerwanie lokaty przed terminem
  4. Potencjalne zyski z lokaty dynamicznej
  5. Lokaty strukturyzowane
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.