Bez wkładu własnego, nie otrzymasz kredytu!

kredyt
  • Sharebar

Do końca roku 2013 wszyscy którzy ubiegali się o kredyt hipoteczny nie potrzebowali posiadać praktycznie żadnych pieniędzy. Dzisiaj ta sytuacja się zmienia. Od stycznia 2014 roku aby móc ubiegać się o pieniądze z banku koniecznie musimy posiadać pewną pulę zaskórników w postaci 10 % wkładu własnego Kwota uwaga, nie jest mała. W przypadku kredytu na 300 tys. to oszczędności rzędu 30 tys. zł.

Młodzi ludzie rzadko kiedy posiadają na swoim koncie jakiekolwiek oszczędności. Życie od przysłowiowego miesiąca do miesiąca to bardzo częsty proceder. Czy zatem istnieje prawdopodobieństwo, że ilość zaciąganych kredytów diametralnie spadnie?

Zmiany w kredytowaniu zaplanowała Komisja Nadzoru Finansów jako nowelizację obecnego zapisu dotyczącego zasad udzielania kredytów hipotecznych.

Czy takie zmiany są konieczne i z czego wynikają?

Wszystko za sprawą ryzyka, jakie występuje przy kredytach 100 %. Wkład własny obowiązkowy przy tak dużych kredytach ma rekompensować obniżki cen nieruchomości, które jak wiadomo co jakiś czas spadają. Tego typu zabezpieczenia stosuje zresztą większość banków usytuowanych na terenie Europy Zachodniej.

Co tego rodzaju zmiany oznaczają dla nas?

Teoretycznie, nie zmieni się papirologia starania się o kredyt, nie zmienią się także dokumenty uprawniające nas do pobrania kredytu. Przyjdzie nam po prostu nieco przypiąć pasa i zamiast prowadzenia życia od wypłaty do wypłaty, zaoszczędzić miesięcznie kilkaset złotych. Dla jednych to nie problem. Dla drugich niestety wizja zakupu mieszkania oddalona o kolejne kilka lat w kalendarzu.

Pocieszające jest jednakże to, że wraz ze spadkiem popytu na mieszkania spadną tez i same ceny. Wreszcie dla osób, które nie są w stanie zaoszczędzić sumy pieniędzy rzędy kilkudziesięciu tysięcy złotych proponuje się skorzystanie z rządowej dopłaty do mieszkania pod szyldem Mieszkanie dla Młodych.

Jakie korzyści ma dla nas kredyt z wkładem własnym?

Przede wszystkim otrzymujemy mniejszą marżę. Wkład własny to także jak już potwierdzono, większa mobilizacja to regularnego spłacenia kredytu oraz lepsze dysponowanie domowym budżetem – czyli budowanie historii kredytowej.

Jedno jest pewne, od wkładu własnego w kredycie hipotecznym nie ma już ucieczki. Mamy zatem dwa wyjścia, albo użalać się nad sobą i na zawsze zrezygnować z własnego M4, albo nauczyć się oszczędzać i zapanować nad chęcią dokonywania niezaplanowanych i niekontrolowanych zakupów.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Bez wkładu własnego, nie otrzymasz kredytu!, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Blaski i cienie kredytu bez BIK
  2. Dokumenty do uzyskania kredytu studenckiego
  3. Oprocentowanie kredytu – jak je analizować?
  4. Najlepszy kredyt mieszkaniowy.
  5. Kredyt samochodowy i jego zabezpieczenia
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.