Zmiana VAT i przeprogramowanie kasy

kasy fiskalne Częstochowa
  • Sharebar

Co jakiś czas stawki VAT na niektóre towary i usługi w naszym kraju ulegają zmianie. Oczywiście pociąga to za sobą najróżniejsze skutki. Najbardziej zmianę podatku VAT odczuwają nie tylko sami konsumenci, ale przede wszystkim przedsiębiorcy. Muszą oni skalkulować na nowo ceny o zmienione wartości stawek i niestety przeprogramować kasy fiskalne. Przedsiębiorcy mogą policzyć faktyczne straty wynikające z takiej zmiany. Są to przede wszystkim koszty przeprogramowania kasy, dokonania zmian w systemie do fakturowania, odejścia niektórych klientów, dla których to po zmienionej stawce VAT nie opłaca się już współpraca z przedsiębiorcą.

Ostatnia zmiana stawki VAT miała miejsce w 2011 roku. Od pierwszego stycznia 2011 roku wszyscy przedsiębiorcy rejestrujący swoją sprzedaż poprzez kasy fiskalne byli zmuszeni do przeprogramowania ich zgodnie z nowymi stawkami VAT-u. Obecnie obowiązującą podstawową stawką VAT-u jest 23%. Obniżone stawki wynoszą odpowiednio 8% i 5%. Istnieją również towary zwolnione z podatku.

Jeśli chodzi o kasy fiskalne to ich przeprogramowanie polega na zmianie tylko tych wartości podatku VAT na towary i usługi, których sprzedaż prowadzi dany przedsiębiorca. Jeśli nie prowadzi on sprzedaży towarów i usług zwolnionych z podatku lub też objętych obniżoną stawką 3%, to nie ma sensu, by przeprogramował w tym temacie swoją kasę. Żaden sprzedawca, czy przedsiębiorca nie może prowadzić sprzedaży jeśli jego kasa fiskalna nie jest jeszcze przeprogramowana. W dniu, w którym to nowe przepisy wchodzą w życie i zmieniają się stawki podatkowe, każda kasa musi posiadać już zmienione oprogramowanie. Czasami może się zdarzyć sytuacja, że kasy fiskalne nie mają już możliwości zmiany stawek VAT. Każde urządzenie fiskalne może mieć maksymalnie trzydzieści razy zmieniane stawki VAT. Tyle bowiem zmian ma możliwość zarejestrować pamięć fiskalna każdej kasy. Jeśli kasa jest już przestarzałą i do tego ma już pełną pamięć fiskalną, to wedle odpowiednich przepisów prawnych, może dojść do zmiany urządzenia fiskalnego. Taka operacja musi być zgłoszona odpowiednim urzędom.

Jeśli chodzi o przeprogramowanie kasy, to może tego dokonać nawet sam właściciel urządzenia. Wystarczy, że posiada instrukcje obsługi do kasy i trochę wiedzy na ten temat. Wielu przedsiębiorców woli jednak zlecić tego rodzaju działania specjalistom z serwisu. Obawiają się oni bowiem, że swoim działaniem mogą doprowadzić do uszkodzenia kasy lub też jej pamięci fiskalnej. Uaktualnić należy również posiadane kasy rezerwowe. W razie potrzeby nikt przecież nie będzie biegał po serwisach i prosił o przeprogramowanie. Warto pomyśleć o tym już dużo wcześniej.

Kasy fiskalne Częstochowa

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Kasy fiskalne Kraków
  2. Cyfrowe systemy sprzeddaży
  3. Deklaracje PIT, CIT, VAT, ZUS
  4. Szybka zmiana wyglądu wnętrza
  5. Cechy dobrej i cenionej firmy
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.