Radioodtwarzacz samochodowy – jaki kupić?

  • Sharebar

Nie sposób wyobrazić sobie samochodu bez radioodtwarzacza. Z jednej strony dostarcza rozrywki, z drugiej zaś jest świetnym źródłem informacji – nie tylko drogowych. Czym się kierować podczas kupna, na co zwracać uwagę?

Wielkość

Zacznijmy od spraw najprostszych, czyli od wielkości radioodtwarzacza. Tutaj jesteśmy skazani na rozwiązanie, jakie przyjął producent naszego auta. Wciąż najpopularniejszymi radioodtwarzaczami są te, posiadające wielkość 1-DIN (wymiary: 50 x 180 mm). Ale coraz częściej się można spotkać z wielkością 2-DIN (10 x 180 mm)– spotykaną głównie w azjatyckich pojazdach.

Odtwarzacz

Niegdyś radioodtwarzacze posiadały jedynie możliwość odtwarzania kaset magnetofonowych, potem pojawiła się technologia CD, która przetrwała do dzisiaj, choć takie odtwarzacze obecnie czytają nie tylko muzykę zapisaną w technologii CD-Audio, ale również cyfrowe formaty: WMA, MP3, OGG czy FLAC. Znajdziemy oczywiście urządzenia idące o wiele, wiele dalej. Już nikogo nie zdziwi w droższych sprzętach możliwość czytania filmów DVD i odtwarzania ich na wysuwanym wyświetlaczu. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, warto wybrać taki radioodtwarzacz, który posiada wbudowany tuner DVB-T do odbierania telewizji naziemnej i wbudowany GPS, wówczas ekran posłuży nam jako drogowy nawigator.

Interfejs

Kolejną ważną kwestią jest interfejs. Dobrze zaprojektowane, intuicyjne i wyraźne menu, to rzecz, która nie tylko zapewni szybką obsługę, ale również w skrajnych przypadkach uchroni nas przed stłuczką – np. w trakcie przełączania muzyki. Dobrze, gdy wyświetlacz posiada regulację stopnia świecenia – zbyt mocno świecący interfejs może razić nas w nocy lub rozpraszać.

Peryferia

Liczba złącz, jakimi dysponuje sprzęt, też się liczy. Wejście USB to podstawa, SD zaś jest rozsądnym rozszerzeniem możliwości naszego sprzętu. Ponadto nie powinno zabraknąć również tradycyjnego analogowego wejścia. Do innych peryferyjnych udogodnień należy również komunikacja Bluetooth z telefonem, przez co radioodtwarzacz przejmuje funkcję zestawu głośnomówiącego. Jest to bardzo praktyczne, bowiem sprzęt automatycznie wyciszy muzykę w razie połączenie telefonicznego.

Tuner radiowy

Zasadniczą funkcją radioodtwarzacza, jaka sama nazwa wskazuje, jest radio. Często podchodzimy do tej funkcji z dystansem, postrzegamy ją jako przeżytek, ale nawet największy meloman od czasu do czasu przełączy na transmisję wiadomości czy prognozę pogody. Dobre i rozbudowane radio jest niezwykle ważne. Wśród najważniejszych funkcji znajdziemy takie funkcje, jak: RDS, DAB, TP czy TA. Warto się nimi bliżej zainteresować.

Kupno dobrego odtwarzacza warto zacząć od zapytania się siebie, jakie funkcję przydadzą nam się najbardziej, a które będą tylko podbijającym cenę sprzętu gadżetem. Pamiętajmy również, że dobry radioodtwarzacz nie zapewni nam automatycznie super czystego dźwięku, równie ważne są również głośniki i dobre ich rozmieszczenie.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jaki samochód warto kupić na raty?
  2. Jakie kupić słuchawki?
  3. Kredyt samochodowy online
  4. Kredyt samochodowy i jego zabezpieczenia
  5. Dlaczego warto kupić najtańsze OC?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.