Opis spawania aluminium za pomocą migomatu

  • Sharebar

Aluminium jest metalem lekkim, który doskonale nadaje się do spawania. Tworzywo to jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności, a ponieważ charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję, często stosowane jest jako materiał konstrukcyjny i elementy dekoracyjne.

Podczas przetapiania, łączenia i przecinania aluminium, wykorzystuje się spawanie łukowe w osłonie gazu. Jednakże w praktyce spawacz korzysta z dwóch metod: MIG albo TIG. Procesowi temu towarzyszą gazy szlachetne, takie jak argon i hel. Są one chemicznie obojętne, dlatego też nie wchodzą w związki chemiczne z innymi pierwiastkami. Spawarki TIG stosuje się głównie do łączenia cieńszych, poniżej 1 mm elementów. Czasami jednak zachodzi potrzeba pracy na częściach grubszych, aczkolwiek spawacze trzymają się zasady pracy do maksymalnej granicy, jaką jest 10 mm. W przypadku dużo grubszych aluminiowych kawałków doskonale sprawdza się migomat. Jednakże nie ma przeciwwskazań, aby spawarki MIG pracowały z elementami poniżej 1 mm. Zastosowanie haku pulsacyjnego powinno rozwiązać problem.

Spawanie aluminium migomatem nie jest skomplikowanym zabiegiem, ale mimo wszystko wymaga znajomości zachowania się tego metalu podczas kontaktu z gorącem. Należy wiedzieć, że przed samym spawaniem należy pozbyć się tlenków z powierzchni spawanych elementów. Mają one dużo większą temperaturę topnienia niż aluminium, w związku z czym znacznie utrudniają i przedłużają pracę. Dodatkowo sam proces wymaga od spawacza znacznych umiejętności manualnych, w szczególności opanowania ruchu posuwisto-zwrotnego. Różni się on od ruchów wykonywanych podczas spawania stali, które są bardziej zakolowe. Dodatkowo przed spawaniem migomatem, aluminium należy podgrzać palnikiem acetylenowo-tlenowym. Temperatura podgrzania zależna jest od grubości spawanych elementów. Materiał do 10 mm podgrzewa się do 50°C, a tworzywa grubsze nawet do 100°C. Sam proces spawania aluminium migomatem to powtarzający się cykl. Aluminium jest metalem, który charakteryzuje się dużą przewodnością ciepła. W związku z tym kropla spawalnicza powinna być dodawana w środkowej części jeziorka spawalniczego. Jeżeli spawacz wykona zakosy, krople na bokach jeziorka mogłyby zatrzymać topnienie. W przypadku spawania w lewo metodą pchania należy w bardzo szybkim czasie łuk elektryczny przesunąć do przodu, a podczas formowania ściegu łuk powinien się cofnąć i lekko przytrzymać. W trakcie spawania aluminium metodą MIG należy zwrócić uwagę również na kąt prowadzenia uchwytu, który powinien wynosić maksymalnie do 75°. Natomiast najczęściej stosuje się drut o średnicy 1,2 mm, którego długość powinna wynosić ok. 1,5m.

Podstawowym błędem podczas spawania aluminium jest nieprawidłowe trzymanie uchwytu spawalniczego. Konsekwencją jest nieusunięcie zanieczyszczeń, przez co spoina nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest słabej jakości. Drugim błędem jest nieodpowiednie tempo prowadzenia łuku elektrycznego. Zbyt szybkie utrudni wtopienie się, a zbyt wolne doprowadzi do nadmiernego nadlewu lica oraz również braku wtopienia. Jednym z największych problemów utrudniających spawanie aluminium są pory. Przyczyna ich jest niewłaściwie przygotowanie materiału do spawania, nadmierna wilgotność otoczenia oraz zły dobór drutu.

Aby spawanie aluminium było najefektywniejsze warto dobrać do siebie odpowiednie proporcje gazów. Przy spawaniu MIG najczęściej stosuje się mieszankę 70% argonu i 30% helu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ścieg, który powinien być cienki. Aby migomat spełnił swoje zadanie podczas spawania aluminium, warto także utrzymywać temperaturę międzyściegową, czyli maksimum 120 °C. W przypadku jej przekroczenia kolor spoiny zacznie się zmieniać, a własności mechaniczne połączenia zaczną tracić swoją jakość.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Dwa w jednym – spawanie przy pomocy migomatu
  2. Spawanie warszawa
  3. Parametry określane za pomocą termowizji
  4. Spawanie a bezpieczeństwo
  5. DMAIC krótki opis i wyjaśnienie
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.