Od powstania do zastosowania plazmy

  • Sharebar

Zazwyczaj wyróżniamy trzy stany skupienia materii:stały, ciekły i gazowy. Jednakże zaawansowana technologia przyczyniła się do powstania czwartego stanu jakim jest plazma. Generalnie przejście z wody do stanu pary, albo lodu jest uczone w podstawówce i raczej wszystkim znane. Ale czy wiecie, że podczas dostarczania odpowiedniej energii możemy zmieniać stan materii wody na plazmę?

Powstanie plazmy

Oddziałując na lód energią ciepłą, przyczyniamy się do jego topnienia i powstania wody. Jeżeli w dalszym ciągu będziemy dostarczać ciepła, woda zacznie parować, przekształcając się w parę. Stanowi ją mieszanka wodoru i tlenu, a dalsze doprowadzenie energii przyczyni się do jonizacji tych gazów i przeniesienia ładunku elektrycznego. Ten bardzo uproszczony proces przewodzący zjonizowane gazy nazywany jest plazmą.

Zastosowanie

Ze względu na szereg możliwości i właściwości, plazma wykorzystywana jest praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Przede wszystkim możemy ją zastosować w chemii oraz metalurgii. Tam też stosowana jest do pieców łukowych do wytopu aluminium, metali trudnotopliwych, hartowania elementów w plazmie i wiele innych. Dodatkowo swoje zastosowanie znajduje w procesie spawalnictwa, wykorzystując jej specyficzne właściwości w takim narzędziu jak przecinarka plazmowa.

Nie tylko w przemyśle, plazma znajduje swoje zastosowanie. Medycyna i przemysł spożywczy także korzysta z jej właściwości i możliwości. Wiele implantów, aby były ze sobą kompatybilne musi przejść kilka procesów. Jednym z nich jest plazmowe naniesienie na ich metalowe części warstwy ceramicznej. Ponadto nie tylko przecinarka plazmowa wyposażona jest w palnik plazmowy. Specjalistyczne, chirurgiczne narzędzia także wykorzystują ją do usuwania guzów.

Procesy plazmowe stosowane w przemyśle spożywczym pozwalają na skuteczną dezynfekcję powierzchni. Zapewnia nie tylko błysk, ale również je utwardza.

Reasumując można śmiało powiedzieć, że w dzisiejszym świecie plazma odnajduje się w różnych obszarach gospodarczych, zaczynając od przemysłu spożywczego, a kończąc na spawalnictwie. Modernizacja sprzętów, tworzenie nowych rozwiązań i ulepszanie starych metod przyczyniła się do powstania nie tylko takich sprzętów jak przecinarka plazmowa, ale również wielu narzędzi chirurgicznych, nie raz ratujących ludzkie życie.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Funkcje telewizorów LED
  2. Zastosowania geosyntetyków w budownictwie
  3. Historia powstania bielizny elastycznej
  4. Zastosowania i rozwój technologii RFID
  5. Plazma czy telewizor LED?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.