Obwody drukowane na podłożu aluminiowym

aluminium
  • Sharebar

W ostatnim czasie na popularności zyskują źródła oświetlenia oparte na technologi LED. Tradycyjne żarówki zostają zastąpione diodami elektroluminescencyjnymi, umieszczonymi bezpośrednio na płytce drukowanej. Taka konstrukcja postawiła inżynierów elektroników przed problemem sprawnego odprowadzenia ciepła z okolic diody. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie płytki drukowanej z rdzeniem aluminiowym.

W tradycyjnym obwodzie drukowanym ścieżki miedziane są umieszczone na podłożu wykonanym z żywicy epoksydowej. Materiał ten charakteryzuje się niską przewodnością cieplną, a co za tym idzie słabym odprowadzaniem ciepła. Co w przypadku diody o dużej mocy będzie powodowało przegrzewanie się układu. W omawianym w tym artykule obwodzie, żywica jest zastąpiona blachą aluminiową. Jak wiadomo materiał ten jest doskonałym przewodnikiem ciepła. Dzięki czemu energia cieplna powstająca podczas pracy diody zostaje szybko odprowadzona poza układ. Niestety aluminium oprócz tego że jest doskonałym przewodnikiem ciepła jest także dobrym przewodnikiem elektrycznym. Umieszczenie ścieżek bezpośrednio na takim podłożu skutkowało by powstaniem jednego dużego zwarcia. Dlatego też pomiędzy warstwą miedzi a aluminium umieszcza się cienką warstwę dielektryka, o dobrych właściwościach izolacyjnych dla prądu, a jednocześnie dobrze przewodzącego ciepło.

Na zakończenie należy dodać, że obwód drukowany na aluminium może być wykonany podobnie jak tradycyjna płytka drukowana. To znaczy może posiadać otwory montażowe, może mieć nietypowy kształt wymagający frezowania. Wreszcie obwody takie pokrywa się maską przeciw lutowniczą i umieszcza się na nich opisy ułatwiające późniejszy montaż.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.