Kondensatory elektrolityczne.

kondensatory
  • Sharebar

Kondensatory są elementami elektronicznymi, zbudowanymi z przewodników rozdzielonych dielektrykiem, które służą do gromadzenia ładunku elektrycznego. Ze względu na różnice konstrukcyjne, kondensatory można podzielić na: elektrolityczne, foliowe, ceramiczne, powietrzne i strojeniowe. Dzięki unikatowym właściwościom bardzo rozpowszechnione są kondensatory elektrolityczne. Zbudowane są w ten sposób, że rolę jednej z okładek pełni elektrolit. Pojemność tych urządzeń jest bez porównania większa niż w innych typach kondensatorów.

Poza dużą pojemnością kondensatory elektrolityczne charakteryzują się małymi rozmiarami oraz małą opornością szeregową i indukcyjnością szeregową. Ich ograniczeniem jest to, że poprawne działanie jest możliwe jedynie przy odpowiednim spolaryzowaniu i dla małych częstotliwości. Wśród tego typu urządzeń wyróżnia się kondensatory elektrolityczne tantalowe, aluminiowe, niobowe i niskoimpedancyjne.

Jednym z najważniejszych elementów kondensatorów elektrolitycznych jest formuła elektrolitu. Na początku wieku słynne stały się awarie sprzętu komputerowego, wywołane wyciekami z aluminiowych kondensatorów elektrolitycznych. Skala zjawiska była tak powszechna, że zaczęto nazywać ją „chorobą kondensatorów”. Okazało się, że przyczyną było nieudolne szpiegostwo przemysłowe. Pracownik japońskiej firmy produkującej kondensatory wykradł formułę elektrolitu i sprzedał ją wielu konkurencyjnym firmom. Uzyskane dane były niepełne i w kondensatorach na elektrodach wytwarzał się wodór, co powodowało wzrost wewnętrznego ciśnienia i wycieki.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Kondensatory tantalowe
  2. Pojemność kondensatora
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.