Dwa w jednym – spawanie przy pomocy migomatu

  • Sharebar

Człowiek bardzo ceni sobie rozwiązania, dzięki którym może zaoszczędzić swój czas i pieniądze. Dlatego też naukowcy pracują nad nowymi urządzeniami i sprzętami. W ostatnim czasie bardzo rozwinęła się miniaturyzacja i wielofunkcyjność urządzeń.

W związku z nowymi rozwiązaniami inżynierowie stworzyli urządzenie, przy pomocy którego można spawać zarówno w osłonie gazu obojętnego jak i aktywnego. Migomaty już w latach 50-tych ubiegłego wieku, szybko znalazły swoje zastosowanie i wielu zwolenników. Często nazywane są półautomatami lub po prostu spawarkami MIG/MAG. Przy ich pomocy możliwe jest spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów. Dzięki wykorzystaniu nowej technologi, migomaty szybko wyparły spawanie ręczne łukiem elektrycznym elektrodami otulonymi (MMA). W pierwszych fazach stosowania półautomatów używano tylko gazów szlachetnych, takich jak argon i hel. Jednakże z czasem okazało się, że poprzez wprowadzenie odtleniaczy do drutu elektrodowego stworzono możliwość wykorzystania także dwutlenku węgla i innych mieszanek gazowych. Zmniejszyło to koszty spawania w znaczący sposób, jednocześnie nie umniejszając jakości spoin.

Migomaty sprawdziły się praktycznie w każdych warunkach, dzięki czemu można je zastosować także przy łączeniu większości spawalnych materiałów. W ten sposób stale stopowe i niestopowe, aluminium i jego stopy, miedź, cyrkon, tytan i ich stopy, nie stanowiły już dla żadnego spawacza problemu. Zasada działania tego spawalniczego urządzenia nie należy do najtrudniejszych, co więcej jest bardzo podobna do metod spawania TIG oraz MMA. Półautomaty wykorzystują łuk elektryczny, który jarzy się między materiałem i elektrodą topliwą. Ma ona postać drutu, który jednocześnie pełni funkcje także spoiwa. Podawany jest on w sposób automatyczny, dzięki czemu spawacz ma wolną rękę i nie musi manewrować spoiwem w różnych kierunkach. Dodatkowo za sprawą ciągłego i płynnego podawania drutu, cały proces spawania odbywa się dużo szybciej. Migomaty wykorzystują także gaz osłonowy, którego zadaniem jest ochrona elektrody topliwej oraz jeziorka spawalniczego. W ten sposób zapobiega on dostaniu się zanieczyszczeń z atmosfery do wykonywanego spawu. Skład tego gazu w zależności od metody jest różny i ma duży wpływ na zachowanie się łuku spawalniczego, ilość odprysków oraz głębokość wtopienia. Spawarki MIG wykorzystują gaz chemicznie obojętny (argon i hel), natomiast spawarki MAG korzystają z gazu chemicznie aktywnego (dwutlenek węgla, mieszanka dwutlenku węgla z argonem itd.)

Wybierając migomat warto zastanowić się dokładnie, do jakich czynności i w jakich sytuacjach będziemy chcieli go używać. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz różnych modeli i rodzai tych spawarek. Różnią się nie tylko wielkością i producentem, ale również określonymi parametrami i możliwościami. W związku z tym, przed zakupem, warto poczytać o tych narzędziach oraz zapytać sprzedawców o poradę przy ich wyborze.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Pozycjonowanie przy pomocy katalogów stron www
  2. Spawanie a bezpieczeństwo
  3. Dwa tytuły gier online
  4. Spawanie warszawa
  5. Najlepsze herbaty świata w jednym miejscu
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.