Czy warto pisać aplikacje mobilne ?

iPhone
  • Sharebar

Zdecydowanie tak.  Telefony komórkowe typu smartfon  a co idzie za tym dostęp do Internetu o każdej porze i miejscu stają się coraz bardziej powszechne wśród ludzi. Tym samym pojawia się kolejny ogromny rynek obejmujący swoim zasięgiem cały świat. Dzięki smartfonom można oferować bowiem usługi i możliwości, które do tej pory były dostępne tylko za pomocą komputerów stacjonarnych lub laptopów. Teraz można przykładowo wyszukać najbliższą stację benzynową czy sprawdzić stan konta w swoim banku bez konieczności przedzierania się przez głosowy automatyczny system zarządzania kontem. – coś co jeszcze 10 lat temu wydawało się historią rodem z literatury science fiction.

Technologia spowodowała iż informacja w każdej formie i postaci stała się dostępna dosłownie na wyciągnięcie ręki a ludzie  chętnie skorzystają z każdej nowej możliwości, która pozwoli im uczynić życie bardziej wygodnym i przyjemnym. Dostęp do konta bankowego, możliwość rezerwacji/kupienia biletu autobusowego/lotniczego/kolejowego, multimedialny przewodnik po muzeum – możliwości jakie dają aplikacje mobilne są ograniczone tylko naszą wyobraźnią.

Pisanie aplikacji mobilnych wiąże się jednak z kilkoma ważnymi pytaniami, na które trzeba sobie odpowiedzieć:

  1. Czy mam pomysł na aplikację mobilną, która zainteresuje ludzi ?
  2. Na jaką platformę mobilną aplikacja ma być stworzona ?
  3. Czy aplikacja będzie płatna czy nie ?

Pierwsze pytanie jest oczywiste – nie jest sztuką napisanie aplikacji mobilnej, która będzie kolejnym dokładnym klonem pomysłu, który już istnieje w AppStore czy Google Play. Warto jest się zastanowić, czy (jeżeli podobna aplikacja już istnieje) i jak aplikację można ulepszyć, poprawić, innymi słowy wprowadzić nową wartość dodaną. A jeśli nie istnieje – to czy ludzie będą tym zainteresowani.

Wybór platformy mobilnej jest również ważny. Obecnie dominują dwie: open source’owy Android od Google oraz ściślej regulowany iOS od Apple. Wybór czy piszemy na którąś z platform czy na obie zależy od tego czy i jak chcemy zarabiać – większe dochody z naszego kodu uzyskamy na Apple AppStore, jednak popularność urządzeń z pod znaku Apple nie jest aż tak duża jak urządzań pracujących na Androidzie. Warto też pamiętać iż koszty rozpoczęcia pisania aplikacji na system iOS są znacząco większe niż na system pochodzący od Google.

Trzecie pytanie to decyzja jaki model biznesowy wybieramy: czy chcemy aby zarabiać na sprzedaży aplikacji czy liczymy na zyski z reklam wewnątrz aplikacji, a może udostępnimy ją całkowicie bezpłatnie i bez reklam. Jeżeli aplikacja jest unikalna, warto pomyśleć o tym aby była ona płatna, jeżeli jest ulepszeniem jakiegoś rozwiązania, lepszym rozwiązaniem jest udostępnienie jest bezpłatnie aby zdobyć jak najwięcej użytkowników i mieć nadzieję na to iż zyski z reklam co najmniej zwrócą inwestycję jaka została poniesiona na programowanie. A jeżeli chcemy przebojem zaistnieć wśród użytkowników smartfonów – można aplikację wypuścić bezpłatnie  – w ten sposób usłyszą o danym developerze i mogą zainteresować się innymi, płatnymi już aplikacjami.

A jeżeli nie umiesz programować ani na Androida czy iOS ale masz świetny pomysł na aplikację – nic straconego! Istnieje wiele firm, które profesjonalnie tworzą aplikacje na platformy mobilne. Zlecając wykonanie aplikacji zyskujesz między innymi doświadczenie, doradztwo w zakresie modelu biznesowego i nie musisz kłopotać się koniecznością żmudnej nauki tak różnych języków programowania jak Java Czy Objective-C.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Czy warto pisać aplikacje mobilne ?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Aplikacje dla Linux
  2. Aplikacje na Facebooka
  3. Aplikacje internetowe
  4. Warto pisać ogłoszenia!
  5. Aplikacje na Facebooka
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.