Co to jest wirtualne biuro?

biuro online
  • Sharebar

Wirtualne biuro (inaczej e-biuro) to usługa polegająca na częściowym lub pełnym outsourcingu obsługi biurowej dla firm. W najprostszej postaci polega ona na użyczeniu adresu dla celów rejestracji firmy, bez konieczności jej fizycznej obecności pod tymże adresem. Oferty tego typu z reguły obejmują także szeroki wachlarz usług składających się na prowadzenie biura: odbiór telefonów i faksów, odbiór i przesyłanie korespondencji mailowej i listownej, przechowywanie dokumentów, wsparcie księgowe, prawne i informatyczne.

Usługa wirtualnego biura jest oferowana głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a zwłaszcza tych, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. Wraz wirtualnym biurem podmioty tego typu zyskują indywidualne numery telefoniczne, skrytki pocztowe, bankowe rachunki firmowe, własne pieczątki i wizytówki. Wirtualne biuro to także rejestracja w KRS, US, ZUS, GUS, wsparcie doradcze w różnych dziedzinach (np. pomoc w pisaniu biznesplanów), możliwość wynajęcia sal na spotkania biznesowe w dobrze położonych prestiżowych biurowcach, a w niektórych przypadkach nawet obsługa marketingowa.

W przypadku świeżo powstałych firm wirtualne biuro stanowi duże ułatwienie organizacyjne, a równocześnie poprawia ich pozycję pod względem wizerunkowym. Młodych przedsiębiorców często nie stać na samodzielny wynajem lokalu w dobrym miejscu, założenie osobnego telefonu firmowego, rachunku bankowego itd. Załatwienie kwestii prawnych i urzędowych jest żmudne i czasochłonne, co odciąga ich uwagę od tego, czym dana firma ma się zajmować. Przyjmowanie klientów pod własnym adresem i rozmawianie z nimi pod prywatnym numerem nie tylko rozmywa granicę pomiędzy pracą a życiem prywatnym przedsiębiorcy (zwłaszcza w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych), ale także negatywnie odbija się na prestiżu firmy. Znane są też przypadki podnoszenia czynszu przez administrację po założeniu firmy pod prywatnym adresem.

Oferta wirtualnego biura jest dobrym rozwiązaniem również dla tych przedsiębiorstw, które na prowadzeniu biura chcą po prostu zaoszczędzić. Ceny wirtualnego biura wahają się od 200 do 800zł netto miesięcznie i zależą głównie od adresu biura. Dla średniej wielkości firmy taka oferta oznacza dużą oszczędność czasu i pieniędzy (nie trzeba zatrudniać dodatkowych ludzi ani kontrolować ich pracy), przy czym jakość omawianych usług wcale nie ulega pogorszeniu. Wirtualne biuro o dobrym położeniu (np. centrum Warszawy) to także możliwość taniego wypromowania firmy.

Obecnie rynek wirtualnych biur prężnie się rozwija, a korzystanie z tego typu usług w niektórych branżach powoli staje się standardem. Niestety za nową sytuacją zdaje się nie nadążać fiskus, który może robić problemy firmom dzielącym swe siedziby z innymi przedsiębiorstwami. Urzędnicy państwowi argumentują, że wirtualne biuro stwarza pole do nadużyć, jednakże wydaje się to być opinia mocno przesadzona.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Wirtualne biuro-zbawienie dla freelancerów
  2. Spacery wirtualne
  3. Panoramy sferyczne i wirtualne wycieczki dla firm
  4. Biuro rachunkowe dla osób fizycznych.
  5. Biuro rachunkowe Zielona Góra
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.