Zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem

  • Sharebar

Bardzo częstą przyczyną awarii pompy głębinowej jest suchobieg. Określenie to znane dobrze fachowcom większości użytkownikom nic nie mówi. Suchobieg to nic innego jak praca pompy bez wody lub przy częściowym zanurzeniu. Konstrukcja pompy głębinowej sprawia, że dla prawidłowej pracy elementów roboczych muszą one być całkowicie zatopione w wodzie. Woda jest w tym przypadku nie tylko pompowaną cieczą ale również spełnia dwa bardzo ważne dla prawidłowej pracy zadania: smaruje współpracujące oraz je chłodzi.

Aby przeciwdziałać takiej pracy należy najpierw zrozumieć : Co powoduje pracę pompy głębinowej na sucho ? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka: 1) Zbyt wysoka wydajność pompy głębinowej – większość użytkowników zwłaszcza szukając pompy do nawadniania kupuje bardzo wydajne urządzenia zapominając o tym, że dynamiczne lustro wody znajduje się znacznie poniżej lustra statycznego i jest zależne od dwóch czynników:

  • wydajności studni ;
  • wydajności pompy głębinowej .

W przypadku zamontowania w studni urządzenia o wydajności większej niż wydajność studni pompa głębinowa wypompuje szybko wodę i zacznie tłoczyć powietrze zacierając się. 2) Zbyt wysokie zawieszenie pompy. Pompy najczęściej montowane są na początku sezonu czyli wczesną wiosną. Większość osób zapomina, że lustro wody po okresie zimowym i roztopach znajduje się znacznie wyżej niż podczas letnich upałów i suszy. Gdy latem obniża się statyczne lustro wody wraz z nim obniża się także lustro dynamiczne, co często skutkuje wynurzeniem pompy i pracą na sucho. Jak uchronić pompę głębinową się przed suchobiegiem Aby uchronić pompę przed uszkodzeniem w studni często stosuje się urządzenia na bieżąco kontrolujące poziom wody i w razie konieczności zatrzymujących pracę pompy. Najczęściej stosowane są specjalistyczne urządzenia elektroniczne potrafiące zabezpieczyć pompę niezależnie od mocy silnika jaki ją napędza. Realizowane jest to przez specjalne styczniki zdolne przenosić duże prądy płynące w instalacji. Pomimo, że są to kosztowne urządzenia to jednak często są instalowane w studniach, gdyż ich koszt i tak jest dużo niższy niż remont pompy lub kupno nowej co jest nieuchronne po zatarciu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jak zamontować pompę głębinową
  2. Doskonałe pompy ciepła ze Szwecji
  3. Pompy ciepła Rzeszów
  4. Pompy ciepła i rekuperacja – nowe ogrzewanie
  5. Zabezpieczenie elementów drewnianych
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.