Wybór dobrego oświetlenia do mieszkania

  • Sharebar

Oświetlenie poza swoją oczywistą wartością praktyczną, czyli po prostu dawania światła, spełnia też ważną rolę aranżacyjną. Dobrze dobrane lampy, żyrandole, czy punkty świetlne mogą podkreślić charakter danego pomieszczenia, ale działa to również w drugą stronę, zły wybór może sprawić, że mieszkanie będzie wyglądało o wiele mniej atrakcyjnie. Czym się więc w takim razie kierować?

O ile producenci prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowych wzorów i fantazyjnych kształtów oferowanych przez siebie produktów, to jednak nie każda rzecz będzie pasować do danego pomieszczenia. Poza kształtem i wzorem, mamy również obecnie olbrzymi wybór materiałów z których oświetlenie jest produkowane. Obok tradycyjnych, czyli szkła, metalu, kryształu pojawiają się także takie materiały jak koronka, tektura, karton, czy  silikon, a to tylko niewielki wycinek wszystkich tworzyw, które są wykorzystywane – fantazja projektantów w tej dziedzinie niemal nie zna granic.

Oczywiście, żeby dokonać najlepszego wyboru trzeba odpowiedzieć na pytanie w jakim pomieszczeniu ma się ono znajdować. W łazience sprawdzi się oświetlenie punktowe, na przykład listwy LED, natomiast w salonie często wykorzystuje się mniej lub bardziej klasyczne żyrandole. Wybór konkretnego modelu powinien być naprawdę przemyślany, ponieważ stanowi on centralny punkt danego wnętrza, szczególnie wieczorem, gdy włączone jest światło. Oczywiście obecnie dostępna na rynku jest cała gama żyrandoli, różniących się między sobą wielkością, materiałem z którego je wykonano, ilością punktów świetlnych. Występują modele klasyczne, jak i te zaprojektowane w nieco bardziej minimalistycznym, czy nawet awangardowym stylu. Wybór tego najodpowiedniejszego musi być skorelowany z wystrojem wnętrza. Dobrze dobrane żyrandole kryształowe Warszawa to pewność, że konkretne pomieszczenie nabierze odpowiedniego charakteru.

Poza centralnymi źródłami światła (jak wspomniane wcześniej żyrandole) można zastosować również mniejsze punkty świetlne. Mają w założeniu pełnić funkcję aranżacyjną, podkreślając odpowiednio przedmioty, które chcemy wyeksponować, czyli na przykład rzeźby, obrazy i wiele innych rzeczy – tutaj jedynym ograniczeniem pozostaje nasza własna wyobraźnia.

Podsumowując króciutko należy stwierdzić, że przy wyborze oświetlenia powinniśmy wziąć pod uwagę dwa czynniki – aspekt pragmatyczny (czyli na przykład jasność oświetlenia) oraz aranżacyjny, ponieważ odpowiednio dobrane oświetlenie jest ważnym elementem wystroju wnętrz.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Wybór dobrego oświetlenia do mieszkania, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Aranżacja domu – wybór oświetlenia
  2. Zabezpieczenie oświetlenia
  3. Optymalne i oszczędne wykorzystanie oświetlenia
  4. Najpopularniejszy typ oświetlenia
  5. Rodzaj oświetlenia w mieszkaniu
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.