Wszystko o panelach drewnianych

drewno
  • Sharebar

Panele drewniane są bardzo popularnym materiałem, który stosuje się do wykończenia podłóg w domach. Inna nazwa paneli drewnianych to deski warstwowe. Nazwa ta wzięła się głównie z tego, iż wszystkie warstwy w tego typu panelach są wykonane z drewna, lub posiadają jedną warstwę, która jest wykonana z płyty drewnopochodnej i stosowana jest po to, aby uniknąć odkształceń.

Panele drewniane są wykonane z dwóch lub trzech warstw, w zależności od rodzaju. Wykonuje się je z różnych rodzajów drewna. Panele trójwarstwowe zazwyczaj są grubości 10-22 milimetrów, natomiast panele dwuwarstwowe mają grubość od 10 do 14 milimetrów. Ponadto te drugie często zamiast panelami, nazywa się deskami. Proces układania paneli na podłodze jest dość czasochłonny, jednak efekt, jaki uzyskamy wart jest poświęcenia dużej ilości czasu i pracy. Istnieją trzy sposoby układania paneli drewnianych. Panele trójwarstwowe mogą być montowane na podłodze beż użycia kleju. Jest to najprostszy sposób kładzenia paneli.

Sposób ten jest często nazywany przez producentów sposobem „clic”, ponieważ deski łączy się ze sobą przy pomocy odpowiednio wyprofilowanych krawędzi. Kolejny sposób dotyczy paneli, które są najgrubsze, to znaczy 22-milimetrowe. Przybija się je do legarów. Można także przyklejać je przy pomocy odpowiedniego kleju. Ostatnim sposobem jest przyklejanie paneli do specjalnego podkładu i sposób ten dotyczy paneli dwuwarstwowych.

Drewno aby zachowało swoją żywotność oraz zdrowy i ładny wygląd musi zostać odpowiednio zabezpieczone. Deski drewniane są pokrywane olejem lub lakierem. Na deskach kładzie się aż do siedmiu warstw takiego lakieru, co zabezpiecza je na długie lata. Deski możemy pokryć lakierem, który jest bezbarwny, ale możemy również zdecydować się na lakier barwiony, który zmieni kolor naszej podłogi. Pokrycie warstwą zabezpieczającą odbywa się bezpośrednio u producenta. Możliwe jest zamontowanie w domu desek bez pokrycia, jednak konieczne jest to zrobienie już na miejscu. Jednak znacząco wydłuża to prace remontowe.

O elementach drewnianych w łazience przeczytacie na tym blogu!

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.0/5 (1 oddanych głosów)
Wszystko o panelach drewnianych, 3.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Zabezpieczenie elementów drewnianych
  2. Pielęgnacja okien drewnianych
  3. Domy z bali drewnianych, przytulny klimat na zimę!
  4. Moda na podłogi drewniane
  5. Układanie paneli podłogowych
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.