Wady i zalety odkurzaczy centralnych

  • Sharebar

Wielu nawet największych miłośników czystości nie zdaje sobie sprawę o istnieniu odkurzaczy centralnych. Coś, co przyjęło się już dawno na zachodzie w Polsce wciąż jest zupełną nowością. Czym są odkurzacze centralne i na czym polega ich fenomen?

Centrum odkurzania

Z centralnym odkurzaniem jest zupełnie tak samo jak z centralnym ogrzewaniem, zamiast przenosić grzejnik z jednego pomieszczenia do drugiego, korzystamy z jednego pieca we wszystkich pomieszczeniach. Taki system składa się z centralnego odkurzacza zamontowanego w którymś z urządzeń gospodarczych, do niego zaś prowadzą rury z wszystkich pomieszczeń. Na końcu każdej z nich jest zamontowane gniazdko, do którego podłącza się rurę ssącą.

Co zyskujemy?

Do głównych zalet centralnego odkurzacza z pewnością trzeba zaliczyć wygodę i komfort. Wystarczy podczepić rurę ssącą do gniazdka i zaczynać sprzątanie. Ale sama ergonomia nie usprawiedliwia jeszcze takiego systemu. To, co wyróżnia odkurzacz centralny od tradycyjnego, to o wiele większa higiena takiego rozwiązania. Rozmawiamy tu głównie o kurzu i mikrobach. W tradycyjnych bowiem odkurzaczach podciśnienie wsysające powietrze wraz w zanieczyszczeniami, przechodząc przez filtr i worek z kurzem, zostaje następnie wydmuchane z powrotem do pomieszczenia. W przypadku zaś odkurzacza centralnego pył jest odprowadzany bezpośrednio na zewnątrz budynku. Zdrowa cyrkulacja powietrza powinna ucieszyć nie tylko alergików. Dodatkowym atutem odkurzaczy centralnych jest cicha praca, ponieważ jednostka centralna odkurzacza znajduje się w pomieszczeniu, gdzie hałas nie przeszkadza.

Coś za coś, czyli koszta

Sporym mankamentem tego typu rozwiązania są problemy z instalacją. W nowszym budownictwie często tworzy się kanały instalacyjne, z których można skorzystać. W przypadku starszego budownictwa będziemy zmuszeni do większych ingerencji ściany, a to oznacza koszty. A jeśli już jesteśmy w tym temacie, to trzeba zauważyć, że i sam odkurzacz, jak i cała instalacja również swoje kosztuje, często kilka tysięcy złotych, co sprawia, że na taki luksus mogą sobie pozwolić jedynie ci z zasobniejszym portfelem.

Zdrowie to, oczywiście dobro nieprzeliczalne, w które warto inwestować, ale nie da się też ukryć, że w wypadku mniejszych domostw, nie dysponujących większą ilością pomieszczeń, lub gdzie instalacja wymagałaby większych nakładów pieniężnych, jest to średnio opłacalna inwestycja. Wówczas lepiej sprawić sobie dobry system wentylacji, zapewniający dobrą wymianę powietrza.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Wady i zalety freelancingu
  2. Papierosy elektroniczne – zalety i wady
  3. Lokaty długoterminowe – wady i zalety
  4. Artykuły gospodarstwa domowego
  5. Odkurzacz centralny w domu
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.