Uprawa ziół w domu – jak zacząć?

  • Sharebar

Te osoby, które nie wyobrażają sobie smacznej kuchni bez obecności sporej ilości świeżych ziół, mają do wyboru dwie drogi – kupować takie zioła w sklepach i zużywać je niemal od razu (niestety zioła z hipermarketów lub warzywniaków nie przetrwają zbyt długiego czasu w warunkach domowych) lub zająć się ich samodzielną uprawą.

 Wbrew pozorom domowa uprawa ziół nie jest procesem wybitnie skomplikowanym i każdy z nas, nawet ten, kto nigdy wcześniej nie miał żadnej styczności z ogrodnictwem, powinien sobie z nią z łatwością poradzić. W warunkach domowych uprawiać możemy w zasadzie wszystkie zioła – oczywiście uprawa niektórych gatunków będzie naprawdę łatwa, innych ze względu na ich specyficzne potrzeby może być znacznie trudniejsza. Bez problemu powinna udać nam się uprawa typowych ziół spotykanych w kuchni polskiej typu koper, pietruszka, mięta czy estragon. Każdy hobbysta ogrodnik bez większych trudności wyhoduje również zieloną bazylię, oregano czy kolendrę. Zresztą warto eksperymentować ze wszystkimi gatunkami ziół, których często używamy w kuchni. Być może okaże się, że mamy do tego smykałkę i w pewnym stopniu, dzięki domowej uprawie, staniemy się w tym zakresie samowystarczalni.

 Od czego zacząć? Domowa uprawa ziół, przynajmniej tych najbardziej typowych, nie wymaga specjalnych środków. Często wystarczająca będzie doniczka z dobrej jakości ziemią. Dobrze, gdy jest to doniczka estetyczna – w końcu nasza uprawa stanie się po części elementem wystroju kuchni. Każdy gatunek ziół warto sadzić w osobnej doniczce – różne gatunki charakteryzują się różnym tempem wzrostu, a przy okazji wygląda to bardzo efektownie. Dla osób poszukujących maksymalnie higienicznych warunków uprawy ziół, polecane są uprawy hydroponiczne. W tym przypadku podłożem do rozwoju roślin zamiast ziemi jest materiał obojętny chemicznie, na przykład granulat wypalonej glinki. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie maksymalnej kontroli nad nawadnianiem roślin i ich nawożeniem. Dzięki temu proces wzrostu ziół może być znacznie szybszy, a i same rośliny w większym stopniu będą chronione przed ewentualnymi pasożytami, grzybami czy pleśniami często występującymi w glebie.

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z domową uprawą, koniecznie sprawdź http://www.flora-fauna.pl/

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Uprawa ziół w domu – jak zacząć?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.