Sypialnia. Jak ją urządzić?

 • Sharebar

Sypialnia powinna być miejscem, gdzie się wyciszysz i będziesz spokojnie spać. Efekty te osiągniesz jedynie poprzez urządzenie sypialni zgodnie z pewnymi zasadami. Jakie to zasady? Jak urządzić sypialnię, aby spełniała swoje zadanie?

Łóżko – podstawowy element każdej sypialni.

 Nie ma sypialni bez łóżka, dlatego urządzanie sypialni rozpocznij od doboru i właściwego ustawienia łóżka. Unikaj miejsca hałaśliwego, pomiędzy łóżkiem, a oknem. Ustawienie łóżka w takim miejscu nie będzie właściwe z powodu hałasu biegnącego z innych pokoi i z zewnątrz.

Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka tak, aby wezgłowie przylegało do wyeksponowanej ściany. Nie zapomnij o pozostawieniu około 50 cm wolnego miejsca z każdej strony łóżka. Umożliwi to łatwe przemieszczanie się pomiędzy łóżkiem, a innymi meblami znajdującymi się w sypialni. Jeżeli pomieszczenie, w którym urządzasz sypialnię jest duże, możesz pokusić się o ustawienie łóżka w rogu pokoju i skierować je w kierunku środka.

Dobór długości łóżka jest kluczowy. Aby prawidłowo dobrać długość łóżka należy do wzrostu najwyższej śpiącej na nim osoby dodać 20 centymetrów. Materac powinien mieć długość dopasowaną do długości ramy łóżka. Twardość materaca do sypialni dobieraj według własnych predyspozycji. Nie zapomnij jednak o względach zdrowotnych. Optymalnie dobrana twardość materaca spowoduje, że pozbędziesz się dyskomfortu w trakcie zmian pozycji, a także nie będzie utrudniać dopływu krwi do kończyn. Twardość materaca możesz łatwo sprawdzić. Jeżeli ułożysz się na boku i jesteś w stanie włożyć rękę pomiędzy brzuch, a materac to jest on zbyt twardy.

Materiał wypełniający materac w sypialni.

 Materac może być wypełniony różnym materiałem. W zależności od potrzeb wybierz materac wypełniony odpowiednim materiałem. Jeżeli na łóżku będą spać dwie osoby, wybierz materac, który reaguje na punktowe obciążenie i nie przenosi go na drugą część materaca.

W wielu sklepach z asortymentem do sypialni jest możliwość krótkiego przetestowania materaca przed kupnem. Nie wstydź się tego i połóż się na nim na około 10 minut. Sprawdzisz w ten sposób jego twardość i inne ważne właściwości. Zakupów dokonuj wypoczętym, zmęczenie sprawi, że wybór będzie subiektywny – podświadomie będziesz szukać miejsca do wypoczynku. Pokrowiec na materacu powinien być wykonany z naturalnych materiałów i dać się łatwo zdejmować. Dzięki temu wypranie pokrowca będzie dużo łatwiejsze.

Dobór kolorów w sypialni.

 Jeżeli chcesz, aby ściany w sypialni były w większej liczbie kolorów, ale nie potrafisz ich odpowiednio dobrać, wybierz kolory sąsiadujące na palecie barw. Za przykład można podać kolory niebieski i zielony. Połączenie tych kolorów sprzyja wypoczynkowi i dobremu samopoczuciu. W sypialni można stosować więcej niż jeden kolor, jednak musisz ograniczyć się do maksymalnie czterech. Większa liczba spowoduje wrażenie bałaganu i nie będzie sprzyjać wypoczynkowi.

Dobór kolorów to sprawa gustu. Pamiętaj jednak, że każdy kolor ma odmienne znaczenie dla organizmu. Znaczenie różnych barw na ludzki organizm:

 1. Kolor czerwony ma działanie stymulujące. Ma wpływ również na ciśnienie krwi, a także działa energetycznie w sypialni.
 2. Pomarańczowy ma podobne działanie. Poprawia samopoczucie i wywołuje ekscytację.
 3. Żółtego koloru używaj z umiarem. Użyty w niewielkiej ilości poprawia samopoczucie, przesadzona ilość koloru żółtego w sypialni będzie powodować poirytowanie.
 4. Kolory pastelowe uspokajają.
 5. Niebieski w jasnych pomieszczeniach obniża ciśnienie krwi, wycisza, a także relaksuje. W ciemnych pomieszczeniach sprawia poczucie chłodu i dyskomfortu.
 6. Kolor zielony uspokaja i relaksuje.
 7. Kolory neutralne (szary, czarny, biały) są idealnym tłem dla wystroju dominującego kolorystycznie.

Wykorzystanie przestrzeni w sypialni.

 Z każdego pomieszczenia możesz stworzyć funkcjonalną i przyjazną przestrzeń. Małe pomieszczenie wymaga szczególnej uwagi. Małej przestrzeni nie można zagracić. Meble do sypialni powinny być delikatne i o jasnych barwach. Szafy i komody powinny być ustawione przy krótszej ścianie . Dzięki temu wyrównasz proporcje pokoju. Do małych sypialni kupuj meble wysokie, w których zmieści się jak najwięcej przedmiotów.

Aby mała sypialnia była dobrze zaaranżowana należy wykorzystywać każdą możliwą przestrzeń. Zagłówek i przestrzeń pod łóżkiem możesz wykorzystać do przechowywania przedmiotów. Lustra powiększają optycznie pomieszczenie, dlatego zadbaj, aby w Twojej sypialni ono się znalazło. Jeżeli nie masz wystarczającej przestrzeni, aby ustawić lustro wolnostojące, powieś je na jednej ze ścian lub na drzwiach szafy.

 

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Jak urządzić sypialnię?
 2. Sypialnia – domowa oaza
 3. Jak urządzić pokoik dziecka?
 4. Jak urządzić pokój dla dziewczynki?
 5. Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.