Styl industrialny we wnętrzach

 • Sharebar

Korzeni stylu industrialnego możemy szukać już w XVIII wieku, sięgając do czasu rewolucji przemysłowej, kiedy to dzięki zmianom technologicznym, przybywało coraz więcej fabryk i budynków przemysłowych. Faktycznie jednak początek stylu industrialnego we wnętrzach mieszkalnych to ubiegły wiek i  lata 50-te, a także okres recesji i upadku wielu przedsiębiorstw i fabryk w Stanach Zjednoczonych. Kryzys i recesja doprowadziły do tego, że wiele budynków przemysłowych, w których mieściły się rozmaite zakłady, opustoszały i zostały zagospodarowane przez artystów na pracownie i na mieszkania. Do budynków tych artyści znosili wszystko to, co zostało w porzuconych fabrykach czyli głównie metalowe meble i rozmaite stalowe dodatki, które adaptowali na swoje potrzeby.

Styl industrialny we wnętrzach to zatem chłód i surowość. To wnętrza z odsłoniętymi elementami konstrukcyjnymi budynku, to surowe tynki, niejednokrotnie odrapane ściany, stalowe przypory, surowa cegła na ścianach i beton. To wnętrza, w których znajdujemy meble o surowej linii, które zostały albo znalezione na targu staroci, albo kupione jako nowe, gdyż co raz częściej światowe marki oferują nam meble komponujące się z tą estetyką. Nowe meble industrialne są inspirowane meblami, które były charakterystyczne dla mebli, znajdujących się w fabrykach. Meble Belldeco oferują całą kolekcję mebli dedykowanych wnętrzom industrialnym: to szafki, konsole, regały, stoliki wzorowane na dawnych meblach pracowniczych. Kolekcja Loft to również metalowe i surowe krzesła, stoliki celowo postarzane, z odpryskami farby i rdzewieniami. Idea jest bowiem taka, aby meble nie wyglądały jak nowe. Aby wyglądały jak te, znalezione w opuszczonych fabrykach. Celowo zatem poddaje się je różnym zabiegom, aby uzyskać efekt vintage.

Jak są podstawowe zasady, których należy się trzymać chcąc utrzymać styl industrialny wnętrza?

 1. Zachowanie przestrzeni – otwarta przestrzeń, jak najmniej podziałów wewnętrznych. Strefy z takiej przestrzeni można wydzielić za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli.
 2. Odsłonięte elementy konstrukcyjne budynku – przypory, stalowe lub betonowe bele stropowe, na ścianach ślady po szalunkach.
 3. Beton, cegła, tynk – na ścianach, na podłodze. Na podłogę można zastosować również żywicę epoksydową lub poliuretanową.
 4. Kolorystyka: szarości, biele, czerń, a zatem kolory, które doskonale komponują się ze wszystkimi barwami i które jednocześnie pomagają zachować surowy wygląd wnętrza. Mocny kolor można wprowadzić za pomocą akcentu: obraz na ścianie, wybrany mebel w wyrazistym kolorze, poduszka.
 5. Meble wykonane z metalu, inspirowane dawnymi meblami przemysłowymi. Najlepiej gdy będą to meble postarzane, z przetarciami, z widoczną rdzą. Mile widziane są wszelkie odpryski farby.
 6. Lampy metalowe lub z aluminium. Surowe o ciężkiej formie, czyli takie, które niegdyś widywano jedynie w fabrykach. Z widocznymi nitami, z siatkami. Musi być surowo i chłodno. Świetnym wyborem są lampy z elementami betonu, które ostatnio zyskują na popularności.
 7. Dekoracje z metalu, nawiązujące do narzędzi przemysłowych.

Jeżeli lubisz styl industrialny, ale chciałbyś aby był on nieco bardziej przytulny, wprowadź do aranżacji kilka mebli klasycznych: sofę chesterfield, ludwikowskie krzesło czy stylowy kredens. Łączenie rozmaitych stylów stało się bardzo trendy. Ponadto dzięki takim połączeniom zawsze otrzymujemy aranżację oryginalną i niebanalną. Połączenia te muszą być jednak zawsze przemyślane i harmonijne, aby nie stworzyć aranżacji kiczowatej, w której jest wszystko i nic.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.7/5 (3 oddanych głosów)
Styl industrialny we wnętrzach, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Podobne wpisy:

 1. Styl francuski a styl prowansalski?
 2. Styl skandynawski, czyli urok prostoty!
 3. Pełen klasyki i elegancji francuski styl
 4. Metal we wnętrzach naszych mieszkań
 5. Czym charakteryzuje się styl skandynawski?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.