Styl francuski a styl prowansalski?

prowansalski styl
  • Sharebar

Właściciele domów lub mieszkań urządzają swoje wnętrza w różnych stylach. A jest w czym wybierać. Można tutaj wymienić styl minimalistyczny, eklektyczny, klasyczny, styl eko czy styl glamour. Oczywiście nie oznacza to, że zostały wymienione tu wszystkie style. Jest ich znacznie więcej, jednak najwięcej miejsca chce poświecić stylowi francuskiemu, który przez Polaków nie jest często wybierany. U nas najczęściej króluje styl minimalistyczny lub klasyczny. Jesteśmy z takimi wnętrzami najbardziej obeznani. W sklepach przygotowane sa najczęściej właśnie takie aranżacje. Dlaczego styl francuski jest mniej popularny? Może to ma związek z niewielka wiedzą na temat tego stylu. A może mała ilość sklepów, które w swojej ofercie mają takie wyposażenia? Może też cena mebli odstrasza potencjalnych klientów?

Wracając jednak do dekorowania wnętrz, trzeba zacząć od podjęcia decyzji, w jakiej stylistyce będziemy urządzać nasze pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na styl francuski, powinniśmy wiedzieć, że sam w sobie ten styl jest zróżnicowany. Czym innym będzie się charakteryzował się styl francuski, a inne cechy będzie posiadał styl prowansalski. Styl francuski charakteryzuje się bogactwem, przepychem. Jest przeciwieństwem jest właśnie styl prowansalski, które główną cechą jest prostota z odrobiną elegancji. Dominującymi kolorami jest brudna biel, beże i szarości. Błękit, żółty, fiolet są kolorami akcentującymi w pomieszczeniu o stylistyce prowansalskiej. Występują także motywy kwiatowe, najczęściej jest to lawenda. Przedmioty mogą być zdobione wzorami oliwek lub kogutów. Materiały, które są wykorzystywane w tym stylu należą do naturalnych. Na podłodze znajdziemy deski drewniane. Są też wykorzystywane kamienne płyty. W materiałach prym wiedzie len i bawełna. Meble francuskie w stylu prowansalskim charakteryzują się efektem ich postarzania. Oprócz tego w pomieszczeniach zaaranżowanych w tym stylu znajdziemy wiele dodatków czy przedmiotów dekoracyjnych. Można by przypuszczać, że taka duża ilość bibelotów wprowadzi tylko chaos. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrane i skomponowane z pozostałymi elementami wyposażenia stworzą miejsce pełne harmonii.

Meble francuskie wykonane w stylu prowansalskim najczęściej są w kolorze białym, rzadziej w ecri, beżu lub kremie. Są one proste i maja delikatne wykończenia. Ich główna zaletą jest to, że mogą być wykorzystywane w aranżacji pomieszczeń w innym stylu. Należy pamiętać że odpowiedni efekt prowansalski stworzymy wykorzystując różne sprzęty należące do różnych kolekcji. Nie uzyskamy takiego efektu stosując komplet mebli.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 1.0/5 (1 oddanych głosów)
Styl francuski a styl prowansalski?, 1.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Pełen klasyki i elegancji francuski styl
  2. Francuski jest językiem dość popularnym
  3. Styl skandynawski, czyli urok prostoty!
  4. Korepetycje francuski
  5. Owczarek francuski beauceron – socjalizacja.
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.