Skandynawia w polskim domu

piękne wnętrza
  • Sharebar

Jakie kolory kojarzą nam się z zimą? Błękit, szary, a szczególnie biel. Ten ostatni jest głównym elementem aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim. Lśniąco białe ściany i pobielane meble. To odpowiedź jak zyskać więcej światła, w krótkie zimowe dni i jak dodać sobie energii, kiedy na dworze zimno i trzaska mróz. To nie wszystko. Intensywne kolory raczej nie goszczą na ścianach skandynawskich domów.

Mogą jednak zdobić dodatki, choć najczęściej łączy się barwę białą z pudrowym różem czy błękitem. Skandynawia słynie z umiłowania natury, stąd też, nie zabraknie w takiej aranżacji drewna. Stoły, biurka, krzesła, i oczywiście kredens kuchenny musza być wykonane z tego materiału. Proste i użyteczne bez zbędnych ozdobników. Do ocieplenia zimowych wieczorów świetnie przydaje się kominek, wokół którego domownicy mogą zasiąść z filiżanką gorącej herbaty z miodem.

Wnętrze musi mieć jak najwięcej światła, dlatego oprócz białych ścian warto zainwestować w okna, które wpuszczą promienie słoneczne. Surowość mebli i ścian przebija przytulność dodatków takich jak dywany, narzuty, zasłony wykonane z przytulnych materiałów takich jak bawełna. Motywem niezwykle charakterystycznym dla stylu skandynawskiego jest grafika na ścianach. Całe wyrazy, pojedyncze cyferki, litery, to sposób na ozdobienie wnętrza. W aranżacjach na styl skandynawski wykorzystuje się także skórę zwierzęcą.

Pomimo całej surowości, styl ten czyni mieszkanie przyjemnym i funkcjonalnym. Nie jest on jednak odpowiedni dla ludzi lubiących mocne kolory i mieszankę różnych wzorów lub deseni. Duża porcja inspiracji – jest do odszukania pod tym linkiem. Baza wyjściową jest biel, ale nie można też zrobić z mieszkania misz masz barw, nie będzie ono przypominać skandynawskiego wystroju. Mocne barwy to już zupełnie inna bajka. Za to styl skandynawski to wspaniała alternatywa dla amatorów drewna, może ono zdobić całe mieszkanie, a może być tylko dodatkiem. Styl skandynawski to oczywiście styl zimny, wiec trzeba solidnie przemyśleć, czy w naszym polskim klimacie nie wpłynie negatywnie na nasze samopoczucie.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Styl skandynawski, czyli urok prostoty!
  2. Aranżacja domu – wybór oświetlenia
  3. “Skandynawia, moja mała ojczyzna”
  4. Prostota i ekologia ze Skandynawii na gruncie polskim
  5. Ozdabianie ścian domu
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.