Shabby chic. Stary czy jednak nowy styl?

  • Sharebar

Stylów we wnętrzarstwie jest sporo, niektóre z nich są dość młode. Jednym z nich, choć nie do końca całkowicie „nowy” jest shabby chic. Co nam oferuje, skąd się wziął i z jakiego powodu, aż tak wiele ludzi, a przede wszystkim kobiet oszalało na jego punkcie?

Shabby chic – pochodzenie i nazwa?

Rachel Ashwell, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych jest oficjalnie uważana za prekursorkę shabby chic. Zajmuje się ona prowadzeniem sklepu z meblami oraz stylizacją mebli.

W 1980 roku użyła ona po raz pierwszy nazwy opisywanego stylu, z kolei po kilku latach – 1996 poświęciła mu nawet całą książkę.

Według niej “Shabby” jest przymiotnikiem znaczącym mniej więcej tyle co stary, używany lub wytarty, a słowo chic to po prostu sam szyk.
W wolnym tłumaczeniu shabby chic oznacza nic innego jak stary szyk.

Shabby chic – charakterystyka stylu

Swoją stylistyką Shabby chic nawiązuje przede wszystkim do sielskiej atmosfery francuskich oraz angielskich posiadłości wiejskich. Przepełniony jest niesztampowymi połączeniami, takim jak nowoczesność wymieszana ze staromodnością czy też masywnością oraz subtelnością.

Dom urządzony w stylu shabby chic charakteryzuje się użyciem przede wszystkim starych mebli, a najlepiej takich posiadających liczne ślady użytkowania, np. pęknięcia czy wytarcia. Jednak w pewnym stopniu powinny być one odnowione.

Dominujące kolory we wnętrzach shabby chic to stonowane pastele – róże, biele, błękity, zielenie oraz świetliste kolory mebli.

Całość dopełniają dekoracyjne tkaniny o wyrazistych, kwiecistych wzorach.
W stylu shabby chic dodatki mają istotne znaczenie. Ich zadaniem jest przede wszystkim nadawanie wnętrzu powiewu romantyzmu, przytulności, ale również komfortu. Kwiaty, w przypadku tego stylu wnętrzarskiego stanowią motyw przewodni, ale pełno w nim również haftów, koronek oraz motyli.

Artykuł powstał we współpracy z: http://meblowiec.pl/wysylka-zagraniczna,p12.html

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Wnętrza w stylu shabby chic
  2. Styl francuski a styl prowansalski?
  3. Czym charakteryzuje się styl skandynawski?
  4. Styl skandynawski, czyli urok prostoty!
  5. Pełen klasyki i elegancji francuski styl
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.