Rzecz o czterech kątach-kupujemy mieszkanie

 • Sharebar

Ciasne, ale własne” – mówimy o własnym mieszkaniu, by podkreślić jak dużą ma dla nas wartość. Wynajem mieszkania jest dobrym substytutem, jednak ostatecznie każdemu z nas marzy się coś swojego. Zakup własnego M to niełatwy proces: dokumentacja, procedury i pułapki wymagające specjalistycznej wiedzy. Przed podjęciem pierwszych kroków, ku wymarzonemu mieszkaniu, warto się dobrze przygotować.

Nim zaczniemy

Ile razy słyszeliśmy o nieuczciwych deweloperach, którzy pobierali zaliczki od klientów, a następnie ogłaszali upadłość? Dlatego, jeśli zdecydujemy, że kupujemy mieszkanie, warto zastosować poniższe zasady.

Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, co tak naprawdę nas interesuje:

 1. Rodzaj zabudowy – czy oczekujemy mieszkania w domu wolnostojącym, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy wolimy budownictwo blokowe
 2. Lokalizacja – czy chcemy mieszkać w centrum lub jego okolicach, czy raczej przy granicy miasta lub w tzw. sypialniach dużych miast? Może preferujemy mniejsze miasto lub wieś, gdzie moglibyśmy wypocząć po stresującym dniu w pracy?
 3. Typ mieszkania – czy wolimy mieszkanie mniejsze czy większe? Kawalerkę, dwa lub trzy pokoje? Jakie nasłonecznienie? Jaki metraż? Jaki układ?
 4. Dodatki do mieszkania – czy potrzebujemy mieszkania z garażem lub miejscem parkingowym? Czy mieszkanie posiada strych lub piwnicę?

 

Gdy już odpowiemy na te pytania, skupmy się na tym, jak bezpiecznie kupić mieszkanie.

Sprawdzajmy, sprawdzajmy i jeszcze raz sprawdzajmy wiarygodność dewelopera. W tym celu najlepiej wykorzystać internet:

 1. Fora – zapoznajmy się z opinią innych. Być może deweloper ma same negatywne opinie lub nie ma o nim żadnych informacji, co nie jest zbyt dobrym znakiem.
 2. Biuro Informacji Gospodarczej – sprawdźmy, czy deweloper nie jest dłużnikiem, czy wywiązuje się ze swoich zobowiązań.
 3. Księga wieczysta – dzięki niej poznamy informacje na temat samej nieruchomości, jej powierzchni czy lokalizacji.
 4. Prospekt informacyjny inwestycji – dokument ten jest wymagany ustawowo, dlatego deweloper musi go okazać. Zawiera on m.in. wymagane zezwolenia, dane identyfikacyjne dewelopera oraz opis jego doświadczenia, specyfikację techniczną nieruchomości.

 

Czas podpisać umowę

Kolejny etap to wizyta w banku, gdzie składamy wniosek o kredyt hipoteczny. Następnie bank sprawdzi naszą wypłacalność i wiarygodność. Gdy kredyt zostanie przyznany (lub jeszcze przed jego przyznaniem, gdy posiadamy wystarczające środki pieniężne na dokonanie pierwszej wpłaty) możemy udać się do dewelopera. Podpisujemy umowę deweloperską w postaci aktu notarialnego, wnosząc zadatek, który opłacamy najczęściej ze środków własnych bądź kredytu. Deweloper ma obowiązek złożyć wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o udzielenie pozwolenia na użytkowanie, na podstawie którego odbywa się kontrola budynku. Gdy Inspektor wyda pozytywną opinię, następuje odbiór mieszkania, w trakcie którego podpisujemy dokument, w którym akceptujemy stan lokalu. Podopisujemy ostateczną umowę przekazania lokalu mieszkalnego i po przekazaniu praw własności stajemy się jego pełnoprawnym właścicielem.
I możemy się wprowadzić do własnego M… prawie, bo jeszcze czeka nas wykończenie mieszkania oraz jego umeblowanie, ale przecież na tę chwilę, czekaliśmy tyle czasu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Czy warto kupić mieszkanie od dewelopera?
 2. Kupujemy mieszkanie w celu wynajęcia
 3. Mieszkanie z rynku wtórnego.
 4. Jak najprościej znaleźć mieszkanie
 5. Wynająć mieszkanie czy kupić
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.