Przydomowa gospodarka ściekowa

  • Sharebar

Gospodarka ściekowa to problem, z którym musi się zmierzyć każdy właściciel budynku na działce z ograniczonym dostępem do standardowej kanalizacji. Są takie miejsca, w których podpięcie do systemu lokalnej kanalizacji jest niemożliwe lub bardzo trudne, a często również bardzo kosztowne. W takich przypadkach możliwe jest skorzystanie ze zdobyczy współczesności, czyli szamb lub przydomowych oczyszczalni. Są to dwa rozwiązania, mające swoje specyficzne zastosowania, różniące się sposobem i kosztami obsługi oraz instalacji, a także zaawansowaniem technicznym.

Szamba betonowe to tradycyjny sposób rozwiązywania problemu przydomowych ścieków, który święcił triumfy w przeszłości. Dziś powoli wypierają je nowocześniejsze szamba plastikowe, określane również mianem ekologicznych ze względu na swoją szczelność. Szamba to tak naprawdę zbiorniki, które nie posiadają odpływu, a ich zadaniem jest czasowe przechowywanie ścieków. Nieczystości z umieszczonego pod ziemią zbiornika należy regularnie opróżniać i wywozić, czym zajmują się profesjonalne ekipy dysponujące wozami asenizacyjnymi. Zaniedbanie tego obowiązku grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, szkodliwe substancje przedostające się do środowiska naturalnego to niebezpieczeństwo katastrofy ekologicznej.

Zarówno szamba betonowe, jak i plastikowe wymagają więc uwagi i stałej kontroli, a dodatkowo wiąże się to z określonymi kosztami. Do ich zalet z pewnością należy możliwość zamontowania na małych działkach, co sprawdza się w przypadku domków letniskowych. Wiadomo, że tego rodzaju domki generują stosunkowo niewiele nieczystości, dlatego szambo jest tutaj idealnym rozwiązaniem, bo nie trzeba go często opróżniać. Zdecydowanie nowocześniejsze są szamba plastikowe, i dlatego te betonowe powoli odchodzą do lamusa.

Z kolei przydomowe oczyszczalnie są mniej angażujące użytkowników. Są w zasadzie bezobsługowym systemem, który trzeba tylko uzupełniać o biopreparaty. Samodzielnie oczyszczają nieczystości przydomowe, nie trzeba ich opróżniać. Przydomowe oczyszczalnie są rozwiązaniem droższym od szamb, ale znacznie bardziej zaawansowanym i nie stwarzającym problemów, a także bezpieczniejszym dla środowiska naturalnego. Kosztują więcej, ale jest to inwestycja zwracająca się po kilku latach.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Preparaty do oczyszczalni ścieków
  2. Ekologiczna oczyszczalnia ścieków
  3. Przydomowa oczyszczalnia roślinna
  4. Systemy odprowadzania ścieków z domu
  5. Szambo – kilka słów
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.