Poznaj zalety nawilżaczy powietrza

  • Sharebar

Suche powietrze powoduje, że nasze błony śluzowe stają się wysuszone i nie chronią nas właściwie przed bakteriami i wirusami. Długie przebywanie w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności powoduje, że zaczynają nas dopadać infekcje górnych dróg oddechowych i mamy problemy ze snem.

Kiedy warto sięgnąć po nawilżacz powietrza?

Wilgotność ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego szybko odczujemy, gdy w naszym mieszkaniu spadnie poniżej optymalnego poziomu. Po nawilżacze powietrza powinniśmy sięgnąć, gdy wilgotność w pomieszczeniu jest mniejsza niż 45% (prawidłowa mieści się w przedziale 45-55%). Dłuższe przebywanie w takich warunkach skutkuje wysuszeniem śluzówki, co prowadzi do nieprzyjemnych chorób płuc, ale także problemów z cerą oraz oddychaniem i snem. Zastosowanie popularnych kamionkowych naczyń z wodą na kaloryfery raczej nie rozwiąże tego problemu, dlatego warto sięgnąć po nawilżacz powietrza. Mają one dużą powierzchnię działa i są bardzo wydajne, więc taka inwestycja szybko nam się zwróci.

Zasady działania nawilżaczy

Podstawowym składnikiem nawilżaczy powietrza jest woda. Tylko od nas zależy czy wykorzystamy wodę z kranu, przegotowaną czy może nawet destylowaną. Nowoczesne nawilżacze wyposażone są w automatyczne czujniki wilgotności. Powodują one, że urządzenie włącza się, gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska i wyłączają po osiągnięciu odpowiedniego poziomu. Poziom nawilżania możemy kontrolować dzięki termostatowi. Coraz większą popularnością cieszą się urządzenia, które mają dodatkowo funkcje antybakteryjne, zapobiegające rozwojowi pleśni i bakterii.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Ze względu na zastosowaną technologię, możemy wybierać spośród trzech rodzajów nawilżaczy: parujących (ewporacyjnych), ultradźwiękowych oraz termicznych. Naturalną zasadę parowania, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują nawilżacze parujące. Mają nie tylko zbiornik na wodę, ale także specjalny wkład, który pełni funkcję filtra oraz turbinę tłoczącą powietrze. W nawilżaczach ultradźwiękowych zamontowane są specjalne urządzenia, które wytwarzają ultradźwięki oddziałujące na wodę i powodujące rozbijanie jej na cząsteczki. Są to urządzenia bardzo wydajne, które cicho pracują (ich praca jest zdecydowanie mniej słyszalna niż nawilżaczy parujących) i zużywają mało energii elektrycznej. Modele termiczne, nazywane też parowymi i grzewczymi, doprowadzają do gotowania wody w zbiorniku, która następnie paruje. Powoduje to niszczenie wszelkich wirusów, jednak samo nawilżanie nie jest do końca skuteczne.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.0/5 (1 oddanych głosów)
Poznaj zalety nawilżaczy powietrza, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Zalety traktorków do koszenia trawy
  2. Poznaj forex od podstaw
  3. Poznaj świat antyków
  4. Zalety projektu domu Z8
  5. Poznaj najważniejsze miejsca w Dusseldorfie
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.