Posadzki na podłogi ogrzewane

  • Sharebar

Posadzki na podłogi ogrzewane

Nie wszystkie rodzaje posadzek nadają się do stosowania w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Niektóre z posadzek mogą obniżać skuteczność ogrzewania lub ulec uszkodzeniu w wyniku różnic temperatury.

Ogrzewanie podłogowe pozwala na zaoszczędzenie energii – można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 30C bez obniżenia komfortu cieplnego – wynika to zez sposobu pozyskiwania ciepła przez ciało ludzkie.

Do podłóg ogrzewanych najlepsze są posadzki o dużej bezwładności cieplnej (akumulacja) i wysokim współczynniku przewodzenia ciepła.

Posadzki drewniane

Właściwości drewna decydują że nie nadają się na podłogi ogrzewane. Drewno jest dobrym izolatorem i zatrzymuje przenikanie ciepła. Ponadto jest podatne na zmiany temperatury i wilgotności, co skutkuje zmianą wymiarów i odspajaniem od podłoża.

W przypadku stosowania najlepsze są gatunki twarde: dąb, jesion, akacja, teak, merbau, palisander, bambus.

Drewno powinno być wysuszone do wilgotności 6-8%. Elementy posadzki powinny być możliwie cienkie , najwyżej 8-10 mm grubości. Wykończenie olejowaniem lub woskowaniem.

Panele laminowane

Są przystosowane do podłóg ogrzewanych (trzeba sprawdzić zalecenia producenta), powinny być przyklejone do podłoża a nie układane jako podłoga pływająca. Najlepsze są panele zatrzaskowe.

Wykładziny PCV

Ze względu na swój wygląd nadają się do korytarzy i pomieszczeń pomocniczych. Dobrze znoszą kurczenie i rozszerzanie się – są elastyczne. Ze względu na niewielką grubość ułatwiają przekazywanie ciepła do pomieszczeń.

Posadzki kamienne i ceramiczne

Stanowią zdecydowanie najlepszy wybór w przypadku podłóg ogrzewanych. Ich właściwości poprawiają się wraz ze wzrostem grubości. Zwiększenie ilości tego rodzaju posadzek pozwoli wykorzystać w pełni zalety ogrzewania podłogowego. Ten rodzaj posadzek mogą otrzymać: pokój dzienny, kuchnia, korytarze , hol, sanitariaty  i pomieszczenia pomocnicze. Posadzki kamienne i ceramiczne umożliwia ułożenie mat grzewczych lub kabli w warstwie kleju mocującego. Do klejenia tego rodzaju posadzek na podłogach ogrzewanych najlepiej używać klejów epoksydowych. Zapewnią elastyczność w efekcie ruchów posadzki związanych ze zmianami temperatury.

W przypadku podłóg ogrzewanych niezbędne jest dylatowanie zarówno samej podłogi jak również posadzki.

Wszystkie materiały stosowane przy montażu posadzki, powinny być opatrzone oznaczeniem informującym, że nadają się do stosowania na podłogi ogrzewane.

Więcej na tematy związane z budową domu znajdziecie w poradniku architekta.

arch.Piotr Kropaczek

www.archi55.pl

 

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.