Popularność budownictwa pasywnego

  • Sharebar

Koncepcja budownictwa pasywnego wydaje się doskonałym pomysłem na ograniczenie kosztów, związanych z utrzymaniem domu jednorodzinnego. Każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że w ciągu roku najwięcej kosztuje ogrzewanie budynku i energia elektryczna. Dom pasywny zapewniać ma minimalne zapotrzebowanie na ciepło i oszczędzać energię elektryczną. Niestety budowa takiego budynku jest znacznie trudniejsza niż postawienie domu w technologii tradycyjnej. Koszty budowy domu pasywnego również są dużo wyższe.

Budynki bez aktywnych źródeł ogrzewania zostały wymyślone u naszych zachodnich sąsiadów. Pierwszy dom pasywny zbudowano tam w 1991 roku. Zgodnie z niemieckimi wyliczeniami, budownictwo pasywne jest droższe od tradycyjnego o 10 procent. W naszych warunkach nie można bezkrytycznie przyjmować tych wyliczeń. Wynikają one między innymi z różnicy w temperaturach obliczeniowych. W Niemczech przyjmuje się, że wewnątrz powinna panować temperatura 19 stopni Celsjusza, którą w nocy można obniżyć. Nasi projektanci przyjmują temperaturę 20 stopni.

Znaczne różnice wynikają również z cen usług i materiałów budowlanych. Według polskich wyliczeń budowa domu pasywnego jest o około 20 procent droższa w stosunku do tradycyjnych technologii. Oczywiście koszty te są z nawiązką zwracane w toku eksploatacji budynku. Jednak dla wielu Polaków, którzy realizują inwestycje budowlane z kredytów, konieczność większego zadłużenia się jest barierą nie do przeskoczenia. Poza tym w naszym kraju nie ma dopłat i subwencji do domów pasywnych, które w trosce o środowisko wprowadzili Niemcy.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.