Pogodowe stacje przyszłości

  • Sharebar

Interesujesz się pogodą, a może po prostu lubisz wiedzieć, co się w niej szykuje? Zawiodłeś się już nie raz na prognozach telewizyjnych, a te internetowe też pozostawiają wiele do życzenia? Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie, choć na jedno z zadanych pytań, być może znajdujesz się w grupie osób, które powinny posiadać własną stację pogodową.

Solidna stacja pogodowa poza aktualną temperaturą powinna pokazywać także wilgotność, ciśnienie, prędkość wiatru, ale przede wszystkim powinna prognozować (na podstawie uzyskanych danych) pogodę na następne godziny, a może i dni.

Czym właściwie są te stacje pogodowe?

Najprościej rzecz ujmując, są to elektroniczne urządzenia mające możliwość mierzenia różnych parametrów, które są uzależnione od panujących warunków atmosferycznych. Do tej grupy zaliczamy temperaturę, ciśnienie, wilgotność, ale też siłę i kierunek wiatru oraz sumę opadów. Na podstawie tych wytycznych solidna stacja pogodowa potrafi oszacować prognozę pogody na kilka godzin do przodu. Co najważniejsze, taka stacja jest w stanie wydać ostrzeżenie o zagrożeniach, jakimi mogą być wyładowania atmosferyczne czy bardzo silny wiatr. Co więcej, przeważająca liczba dostępnych na rynku stacji pogodowych, mierzy nie tylko warunki zewnętrzne, ale także te panujące wewnątrz pomieszczenia.

A jak to właściwie działa?

Zdecydowana większość tego typu urządzeń samoczynnie ustawia podstawowe parametry, jak czas i data. Dzieje się to za pomocą radiowych sygnałów, które są wysyłane przez obserwatoria oraz instytuty badawcze. Najbardziej znany w Europie sygnał ma symbol DCF-77 i nadawany jest z Niemiec, z miejscowości Mainflingen. Jeszcze bardziej zaawansowane stacje mają zdolność odbioru sygnału HBG. Jest to prawdziwy dostarczyciel pogodowych informacji, gdyż poza podstawowymi informacjami o czasie i dacie, informuje też o prognozie na kolejne dni, ostrzega też przed niebezpiecznymi zjawiskami.

Czy to urządzenie jest faktycznie dla ciebie?

Ciekawość nie zna granic, a prognoza pogody to jedna z kluczowych informacji, na przykład, gdy planujemy wypoczynek pod chmurką. Wydaje się, więc, że stacja pogodowa przyda się każdemu. To prawda, ale szczególnie niezbędna jest dla meteopatów, a także dla osób, które mają problemy z sercem i ciśnieniem.

Jaki sprzęt wybrać?

Dla większość osób idealnym wyborem będzie najprostsza stacja pogodowa mierząca temperaturę wewnątrz, jak i na zewnątrz. Takie podstawowe urządzenie sprawdzi też wilgotność oraz ciśnienie. Jeśli planujemy nabyć zaawansowaną stację pamiętajmy, że mieszkając w bloku możemy mieć problem z mierzeniem siły i kierunku wiatru. Wyniki pomiaru nie będą wtedy zbyt dokładne. Nie warto, więc w takim wypadku inwestować w droższy sprzęt. Co innego, jeśli możemy zamontować taką stację na podwórku przed domem, wtedy warto pomyśleć o bardziej profesjonalnym urządzeniu.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jak wybierać stacje pogody?
  2. Hydroponika – uprawy przyszłości
  3. Pobierowo i jego warunki pogodowe
  4. Jak sprzedawcy kuszą klientów?
  5. Stacje diagnostyczne i ważenie pojazdów
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.