Parametry określane za pomocą termowizji

termowizja
  • Sharebar

Badanie termowizyjne, zwane również termografią, to metoda która pozwala na określenie stanu konkretnego obiektu pod kątem rozkładu temperatur na jego powierzchni. Termowizja odznacza się wieloma zaletami.

Do najważniejszych należą szybkość, z jaką przeprowadza się badanie, możliwość przygotowania odpowiednich analiz w krótkim czasie, a także bezinwazyjność, jaką charakteryzuje się przeprowadzanie obserwacji. Z tego powodu termowizja jest powszechnie stosowana w określaniu stanu termoizolacji budynków. W konstrukcjach obiektu często dochodzi do tworzenia się mostków termicznych – miejsc, przez które do pomieszczeń dostaje się zimno z zewnątrz.  Wraz z nim pojawia się zwiększona wilgotność, pogarsza nasz komfort przebywania w środku pomieszczeń. Analiza przeprowadzona na podstawie termografii wskaże miejsca będące mostkami termicznymi.

Termowizja w budownictwie jest najczęściej stosowana w przypadku ścian, elementów konstrukcyjnych dachu oraz poprawności ogrzewania podłogowego. Za pomocą termografii można również ocenić ilości pleśni w otoczeniu. Jeżeli prowadzimy biznes związany z wykorzystywaniem budynków o charakterze chłodniczym, badanie termowizyjne może znacząco przyczynić się do zmniejszenia energii stosowanej do chłodzenia wnętrza. W przypadku przedsiębiorstw działających w sektorze elektroenergetycznym, termowizja służy do ustrzegania się przed niekorzystnym wpływem przegrzewania elementów instalacji. Termowizja posiada podobne czynniki zastosowania w odniesieniu do przemysłu. W tej dziedzinie gospodarki, nawet małe nieprawidłowości w pracy maszyn mogą objawiać się podwyższeniem temperatury. Dlatego termografia, jako badania czułe na najmniejsze zmiany ciepła, pomoże skutecznie wykazać wszelkie nieprawidłowości. Podczas badania nie ma potrzeby wyłączania maszyn z ruchu, co nie generuje dodatkowych kosztów w działaniu urządzenia.

Do dziedzin, które najczęściej wykorzystują termowizję należy przemysł hutniczy, rafineryjny oraz związany z wyrobem szkła. Nieco odmienne zastosowanie termografii dotyczy dziedziny weterynarii i medycyny. W tym pierwszym przypadku, możliwym jest diagnozowanie nawet sporych rozmiarów zwierząt, bez przymusu zbliżania się do nich. Wynikiem jest znaczne przyspieszenie oraz zwiększona skuteczność procesu diagnozowania zwierząt. W dziedzinie medycyny, termografia przydatna jest do określania ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz oceny skuteczności działania przyjmowanych leków. Czyni to możliwość stawiania diagnozy o wiele bardziej powszechniejszym.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenia zwierząt domowych służą pomocą w kryzysowych sytuacjach
  2. Reakcja na świat autora przedstawiona za pomocą zdjęć.
  3. Diagnostyka niepłodności
  4. Badanie ojcostwa – co warto wiedzieć!?
  5. Składnica Maszyn Grajewio – części rolnicze
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.