Ogrzewanie podłogowe podłogi drewnianej

Ogrzewanie podłogowe
  • Sharebar

Praktyka dowodzi, że ogrzewanie podłogowe nie nadaje się do wszystkich podłóg. Jeśli na podłodze są położone płytki lub laminat, to jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż charakteryzują się one szczególną przewodnością cieplną. Natomiast drzewo to materiał, który na ogół nie wymaga dodatkowego ogrzewania, gdyż i tak jest wystarczająco ciepły sam w sobie. W artykule odpowiem na pytanie: Czy można zsynchronizować drewnianą podłogę z systemem ogrzewania podłogowego?

Dla drewna bardzo ważny jest proces jego suszenie. Jeżeli drewno zbyt szybko się ogrzewa, wówczas materiał zaczyna pękać, rozsychać się. Niska wilgotność i wysokie temperatury po prostu przyspieszają te procesy. W celu wyeliminowania tego nieprzyjemnego faktu, należy użyć materiału izolacyjnego.

Zatem spełnienie pragnienia ciepłej drewnianej podłogi jest realne. Panele i parkiet są idealne dla ogrzewania podłogowego. Panele dostępne są w różnych kolorach i wyróżniają się różnymi wzorami. Co najważniejsze – bardzo często symulują drewno tak skutecznie, że zwykły śmiertelnik nie jest w stanie rozpoznać czy to parkiet czy panele. Podłoga z paneli jest łatwa w montażu i nie wymaga użycia kleju.

Podłogi nie tolerują wysokich temperatur, więc ogrzewanie podłogowe musi być wyposażone w odpowiedni regulator temperatury. Wysokość temperatury nie może przekroczyć pewnych wartości. Przyjmuje się, że temperatura powyżej 26 stopni spowoduje uszkodzenie podłogi drewnianej. W każdym razie, nie polecam używać jako głównego materiału – buku lub klonu.

W praktyce mamy do wyboru dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne ogrzewanie podłogowe oraz sposób, który wykorzystuje tradycyjny obieg ciepłej wody. Pierwsza opcja jest uważana za bardziej popularną i zaawansowaną technologicznie. Istota elektrycznego ogrzewania podłogowego opiera się na betonowej posadzce, na której kładzie się maty grzejne, czyli kable w izolacji, a wszystkie wypełnia się zaprawą cementową. Ponadto przewód podstawowy jest przymocowany do regulatora temperatury lub termostatu.

Drugi sposób ogrzewania – za pomocą cyrkulacji wody nie jest tak łatwy do wdrożenia. Należy pamiętać o kosztach przy ewentualnej usterce. W przypadku ogrzewania elektrycznego można namierzyć usterkę z dokładnością do centymetra, w ogrzewaniu wodnym już jest trudniej. Ponadto konieczne jest ciągłe monitorowanie temperatury, która nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. ogrzewanie podłogowe
  2. Ekskluzywne panele podłogowe i podłogi drewniane – sklep internetowy
  3. Moda na podłogi drewniane
  4. Krakowskie podłogi
  5. Jak dbać o podłogi?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.