Odprowadzanie spalin z budynku

systemy kominowe
  • Sharebar

W każdym domu niezwykle istotna jest instalacja odprowadzająca spaliny z pieca grzewczego. Prawidłowo wykonany komin oraz szczelne połączenia eliminują ryzyko zaczadzenia oraz poważnego zatrucia. Każdej zimy dochodzi do wielu przykrych wypadków, spowodowanych niewłaściwym wykonaniem odprowadzenia spalin. Z tego względu warto zainteresować się naszymi kominami już na etapie projektowania budynku, a następnie pilnie nadzorować całość budowy. W końcu chodzi o bezpieczeństwo naszej rodziny.

Budowa komina

Aby komin prawidłowo funkcjonował, musi być odpowiednio wysoki. Z reguły zakłada się, że powinien wystawać ponad dach przynajmniej na 0,6 metra. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju dachu, jego spadku, materiałów, z jakich jest wykonany i odległości od kalenicy. Jeżeli nasz dach ma załamania, w żadnym wypadku nie powinien się w nich znaleźć komin. Niezależnie bowiem od jakości prac wykończeniowych, taki dach będzie przemakał zwłaszcza zimą, kiedy zalegający śnieg będzie się zbierał właśnie w tym miejscu.

Należy pamiętać, że musimy zagwarantować dostęp do naszego komina. W przypadku, kiedy nachylenie dachu przekracza 20 stopni, powinny się na nim znaleźć stopnie lub ławy kominiarskie. Do niedawna kominy budowane były jedynie z cegły. Obecnie istnieje kilka metod ich wykonywania. Bardzo popularne stały się systemy kominowe ceramiczne, z kwasoodpornym wkładem. Jeśli nie jesteśmy pewni, że nasz murowany komin jest szczelny, warto zamieścić w jego wnętrzu wkład ze stali kwasoodpornej, który zapobiegnie ewentualnemu przedostawaniu się niebezpiecznych związków do wnętrza naszego domu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Na co zwrócić uwagę zamawiając świadectwo energetyczne budynku?
  2. Certyfikat energetyczny budynku – potrzebny czy po prostu bubel?
  3. Czego wart jest dom
  4. Malowanie dachu, czy warto i jakie są efekty
  5. Mieszkanie czy dom?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.