Nowoczesne tapety – tapety Rasch

  • Sharebar

Słowo „tapeta” kojarzyło się kiedyś głównie z szarymi blokowiskami, w których każde mieszkanie było wyklejone papierowymi koszmarkami o podobnym kolorze. Odklejające się i nieestetyczne straszyły ze ścian i potrafiły zepsuć niemal każde wnętrze. Na szczęście, te czasy minęły bezpowrotnie. W sklepie remontowym można dostać zawrotu głowy od ilości produktów, które mają nam ułatwić aranżację pomieszczenia.

Oprócz zwykłych tapet papierowych na rynku znajdują się też takie, które są wykonane z nietypowych dla tapet materiałów. Niektóre mają za zadanie dobrze maskować ścianę, inne wyłącznie ozdabiać. Najciekawsze z nich są tapety Rasch, które świetnie zakrywają wszelkie niedoskonałości na powierzchni muru. Dają też nieco więcej możliwości, ponieważ nadają się do malowania farbami. Trzeba jednak stosować je ostrożnie i przestrzegać pewnych zasad, dzięki którym będą trzymać się na ścianie bardzo długo.

Przed malowaniem tapet Rasch należy usunąć wszystkie plamy z kleju, które powstały w trakcie nakładania ich na ścianę. Klej niestety utrudnia jednolite pokrycie tapety. Do malowania najlepiej używać farb dyspersyjnych, dzięki którym nie dojdzie do niepożądanej reakcji między warstwą farby a wspomnianym klejem. Nanoszenie farby musi odbywać się nieprzerwanie, co zapobiega ewentualnym różnicom w końcowym kolorze. Z tego samego powodu trzeba dbać, aby podczas malowania farba miała zawsze taką samą konsystencję , a poszczególne warstwy były tej samej grubości w każdym miejscu tapety. Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne. To zadanie ułatwi wałek z krótkim włosiem z mikrofazy.

Podczas malowania tapet Rasch zawsze na powierzchni zostają charakterystyczne cienie. Jest to zamierzony efekt, który ma właśnie nadawać ścianie charakter, ale również maskować wszelkie nierówności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco poszaleć i wykazać się odrobiną kreatywności. Na tapetach Rasch można stosować różnego rodzaju przecierki, malować „na krzyż”, nakładać farbę gąbką, czy lazurować. Warto jednak wcześniej wypróbować nową technikę na kawałku tapety, który nie jest przyklejony na ścianę. Może się jednak okazać, że nasze zdolności malarskie są niewystarczające, albo pomysł wyglądał lepiej w głowie, niż w rzeczywistości.

Tapety Rasch należą do flizelinowych, a zatem wymagają odpowiedniego podłoża. Ściana, na którą zamierzamy ją przykleić musi być dość chłonna. Należy także zwrócić uwagę na jej kolor. Jeżeli ma ciemny, lub jaskrawy kolor tapeta może prześwitywać. W takich przypadkach warto pomalować ścianę przed klejeniem specjalnym podłożem zawierającym pigmenty o neutralnej barwie.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Odłotowe tapety do telefonu
  2. Polskie krajobrazy na tapety
  3. Sprawnie i komfortowo – tapety full hd. Zobacz to.
  4. Jak usunąć tapetę ze ścian
  5. Tapeciarnia
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.