Nowoczesne ogrzewanie nadmuchowe

  • Sharebar

Stosowanie pieców węglowych to wciąż najczęstsza metoda ogrzewania domów. Mimo że urządzenia te są coraz nowocześniejsze i wyposażone w elementy ułatwiające użytkowanie, nadal wymagają one sporego nakładu pracy przy obsłudze. Przede wszystkim jednak ich wadą jest to, iż emitują do atmosfery szkodliwe produkty spalania, co w znacznym stopniu odpowiada za fatalną jakość powietrza w Polsce. Dlatego też za kilka lat, zgodnie z wymogami UE, wszystkie piece węglowe będą musiały zostać zastąpione przez inne, ekologiczne systemy ogrzewania budynków. Tym samym, w nowo budowanych domach, nie ma już sensu montować pieców węglowych.

Co w zamian?

Alternatywą dla pieców węglowych są kotły gazowe. Jednak ta metoda również posiada pewne minusy czy ograniczenia – instalacja gazowa wymaga przyłącza do sieci, które nie wszędzie są dostępne. Poza tym opłaty za gaz są niestety wyższe niż za węgiel.

Trzecia możliwość to ogrzewanie elektryczne, jednak jest to opcja najbardziej kosztowna, jak również nieekologiczna. Budując dom z ogrzewaniem elektrycznym, bardzo trudno jest spełnić wymogi energetyczne, które są coraz bardziej wygórowane.

Istnieje jednak alternatywa dla wszystkich tradycyjnych systemów ogrzewania – metoda nowoczesna, ekologiczna, w pełni zgodna z polityką energetyczną krajów UE. Jest nią profesjonalne ogrzewanie nadmuchowe za pomocą pompy ciepła.

Jak działa to urządzenie? Najprościej rzecz ujmując – analogicznie jak lodówka, z tą różnicą, że w przypadku pompy ciepła pożądanym efektem jest ciepło, zaś produktem ubocznym – zimno, a w przypadku lodówki mamy dokładnie na odwrót – chłodzenie to jej główne zadanie. Zasada działania jest jednak podobna – chodzi o pozyskanie ciepła ze źródeł, w których jest ono “zmagazynowane”. Takimi źródłami, w przypadku stosowanych obecnie pomp ciepła, mogą być grunt, woda lub powietrze.

Jak wygląda pompa ciepła?

Jest to dość duże urządzenie, aczkolwiek nie większe niż lodówka i bez problemu zmieści się w każdej kotłowni domu jednorodzinnego. Estetyka, z jaką wykonana jest pompa, pozwala umieścić ją nawet w innych pomieszczeniach, jak choćby łazienka czy suszarnia. Poza tym, w zależności od źródła ciepła, potrzebna jest jeszcze instalacja, za pomocą której ciepło jest pobierane z zewnątrz budynku, a więc na przykład wymiennik ciepła umieszczony pod ziemią.

O tym, jakie źródło zastosować, decyduje położenie budynku oraz jego zapotrzebowanie na ciepło. Bez względu na to, skąd będzie ono pobierane, koszt działania urządzenia jest o wiele niższy, niż w przypadku każdego tradycyjnego systemu ogrzewania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ciepło pochodzące z otoczenia budynku jest darmowe, dlatego nie musimy obawiać się podwyżek cen energii elektrycznej czy gazu. Profesjonalne ogrzewanie nadmuchowe zużywa jedynie niewielką ilość energii elektrycznej. W czasach, gdy myślenie ekologiczne stało się obowiązkiem każdego obywatela, pompa ciepła wydaje się być najrozsądniejszym wyborem.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.