Nowoczesne obory i te tradycyjne

obora
  • Sharebar

Mieszkając na wsi lub przynajmniej wychowując się na niej za pewne większość z nas widziała obory. Oczywiście te nowe obory różnią się obecnie znacząco od tych starych typowych na wsi lub tych znanych z czasów PGR-ów.

Na początek warto “liznąć” trochę podręcznikowej wiedzy i w ogóle dowiedzieć się czym jest obora. Jest to nic innego jak pomieszczenie przeznaczone dla bydła domowego. W większości przypadków jest ona budynkiem murowanym. Niegdyś była ona miejscem wypoczynku dla bydła w nocy lub miejscem w którym przebywa ono przez całą zimę. Obecnie sprawa wygląda trochę inaczej i nowoczesna obora to miejsce w którym bydło spędza całe swoje życie.

W zależności od rodzaju obory można je podzielić na:

  1. Wolnostanowiskowe – czyli takie gdzie bydło nie jest na uwięzi i może (mniej lub bardziej swobodnie) się przemieszczać.
  2. Stanowiskowe – zwierzęta przebywają na uwięzi. Może to być uwieź szyjna, jarzmowa, łancuchowa albo opaska elastyczna.

Zobaczcie sobie projekt obory na ponad 60krów (przykład): Dawniej w oborze znajdowało się od jednej do kilku krów (w przypadku bogatszych gospodarstw było to do kilkudziesięciu). Obecnie jak sobie można porównać na zamieszczonym przykładzie większość prac jest bardziej zmechanizowana i zautomatyzowana niż kiedyś.

Dla ciekawostki warto dodać, że obory były już stosowane nawet w średniowieczu!

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Wesele tradycyjne czy z fantazją?
  2. Nowoczesne i eleganckie meble kuchenne
  3. Nowoczesne filtrowanie wody
  4. Nowoczesne meble do kuchni
  5. Tradycyjne wesele
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.