Narzędzia ogrodowe przygotowane do akcji

  • Sharebar

Prognozy są pomyślne, wszystko wskazuje, że możemy udać się do naszego ogrodu i zacząć pracę, ale czeka nas tam niemiła niespodzianka – zaniedbane akcesoria ogrodnicze. Musimy coś z tym zrobić, gdyż zardzewiałe, zniszczone narzędzia ogrodnicze to z jednej strony gorsza praca, z drugiej niebezpieczeństwo dla nas, jak i dla roślin.

Jak ważne są akcesoria do ogrodu nie trzeba nikomu przypominać. Źle przygotowane na pewno nie będą spełniały swojej roli przez cały sezon. Zamiast zmieniać, co pół roku najbardziej niezbędne narzędzia, lepiej dbać o to, co mamy na stanie.

Ciach i gotowe

Jest kilka sposobów na to, jak dbać o poszczególne akcesoria ogrodowe - najważniejsze z nich to mycie, odpowiednie suszenie i ochrona przed korozją. Tak powinniśmy dbać o narzędzia służące do cięcia. Przed pierwszym pracami na działce koniecznie powinniśmy wyczyścić powierzchnie tnące poszczególnych narzędzi. Znajdują się tam bowiem resztki roślin oraz stare ślady po zaschniętych sokach z roślin, które nie dość, że nie wyglądają zbyt estetycznie, to jeszcze utrudniają pracę. W takich miejscach zapewne spotkamy też naloty rdzy, najlepiej je czyścić drobnym papierem ściernym.

Grabie i łopaty, motyki i widły

Następnie swoje wysiłki powinniśmy skierować w stronę narzędzi do kopania – grabi, łopat, motyk czy wideł. Na pewno zostały się na nich resztki ziemi i roślin, które teraz najlepiej zlikwidować stosując drucianą szczotkę. Najłatwiej takie akcesoria ogrodowe umyć zwykłą wodą, bez żadnych dodatków. Jednocześnie, jeśli chcemy usunąć bakterie, to powinniśmy je na trochę zanurzyć we wrzątku. Dobrym sposobem jest także przetarcie spirytusem. Niezbędną pracą jest naprawa trzonków i uchwytów do narzędzi. Poobijane metalowe części musimy pomalować, zaś złamane lub popękane uchwyty powinniśmy wymienić na nowe, gdyż w czasie pracy stanowią dla nas zagrożenie.

Pamiętajmy o kosiarkach

Nie zapominajmy także o kosiarkach i podkaszarkach, ponieważ są one niezbędne w sezonie letnim. Trawa rośnie szybko i powinniśmy ją regularnie kosić. Nie zrobimy tego jednak, jeśli nasz sprzęt będzie nieprzygotowany do sezonu. Nasza kosiarka może, na przykład, wymagać ostrzenia. Pamiętajmy jednak, że w kosiarce najważniejsza rzecz to konserwacja podwozia. Wiele osób o tym zapomina, ale zbiera się tam dużo trawy, kurzu i błota, metalowe zaś części są wtedy podatne na korozję. Pamiętajmy więc, żeby z jednej strony odpowiednio naostrzyć noże, a z drugiej pokryć podwozie środkiem konserwującym.

Po wykonaniu tych podstawowych czynności możemy być pewni, że praca w ogrodzie będzie przyjemniejsza i wydajniejsza, a także nie będzie stanowiła potencjalnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Kontuzje czy skaleczenia podczas prac w ogrodzie zbywane są śmiechem, jednakże mają miejsce, a jedną z ich przyczyn są właśnie źle przygotowane do sezonu akcesoria i narzędzia ogrodowe.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Baseny ogrodowe – luksus w zasięgu ręki
  2. Proste narzędzia budowlane
  3. narzędzia skrawające w zastosowaniach
  4. Elementy złączne i narzędzia ręczne
  5. Trampoliny ogrodowe – korzyści
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.