Metody obróbki kamienia

  • Sharebar

Współcześnie istnieje wiele metod na obróbkę kamienia. Żmudny i długi proces ręcznej obróbki jest coraz częściej wspomagany przez maszyny i elektronarzędzia. Nie oznacza to wcale, że spadło znaczenie zawodowego przygotowania mistrzów, potrafiących wyczarować z kamiennych bloków odpowiednie kształty. Kamieniarstwo jest rzemiosłem wymagającym doświadczenia, precyzji i cierpliwości. Granit, marmur, trawertyn czy konglomerat (w przeciwieństwie np. do gnejsu) dopiero pod fachowymi dłońmi ukazują swoje prawdziwe piękno.

Wygląd kamiennych powierzchni w znacznej mierze zależy od rodzaju ich wykończenia. Kamieniarstwo dysponuje wieloma możliwościami uzyskania różnorodnych faktur, które nadają pożądany charakter obrabianym płaszczyznom. Powierzchnia piłowana powstaje po przetarciu kamiennego bloku na trakach. Szlifowanie nadaje jej wyrównany, jednolity, matowy charakter. Jeżeli chcemy osiągnąć lustrzany połysk i gładkość, to powierzchnię polerujemy. Ten zabieg najlepiej wydobywa kolorystykę i wewnętrzną strukturę różnych rodzajów kamienia. Płomieniowanie oferuje fakturę chropowatą, która przypomina wyglądem naturalny przełom kamienia. Piaskowanie strumieniem suchych ziarenek daje powierzchnię równą i jednocześnie szorstką. Groszkowanie, czyli uderzanie specjalnymi młotkami pokrywa ją specjalnymi wgnieceniami.

Łącząc różnorodne metody obróbki i uzyskując rozmaite faktury można osiągać bardzo interesujące efekty wizualne. Kamieniarstwo od wieków zna i z powodzeniem stosuje klasyczne metody osiągania pożądanych powierzchni. Najwybitniejsi mistrzowie tego fachu nadal pracują tak, jak dawniej. Oczywiście w dużych zakładach kamieniarskich królują już najnowsze maszyny i urządzenia, ale prawdziwy znawca zawsze rozróżni kamień, który wyszedł spod ręki mistrza, od przemysłowej konfekcji kamieniarskiej.

Jednak w niektórych dziedzinach popularnością cieszą się naturalne kamienie ozdobne, niepoddawane żadnej obróbce. Takim kamieniem jest na przykład gnejs, który charakteryzuje się bardzo dekoracyjną fakturą, i który doskonale sprawdza się jako kamień do ogrodu czy do gabionu. Więcej informacji na ten temat tutaj.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.