Meble do kuchni w stylu prowansalskim

  • Sharebar

Styl prowansalski to kwintesencja naturalnego piękna, harmonii i subtelności, a kuchnia w stylu prowansalskim to kuchnia, w której dominuje sielskość i naturalność. Prowansalska estetyka jest od wielu lat bardzo modna i szczególnie mile widziana w kuchniach. Styl ten nawiązuje do aranżacji domów na południu Francji i tam jest najbardziej popularny, ale dzięki stylowym dodatkom i meblom, możemy go wprowadzić do wnętrza każdego domu czy mieszkania. Prowansja to kraina pełna słońca, która kojarzy się z zapachem lawendy i z wysokimi cyprysami.

Jeżeli chce się do domu przenieść sielski urok lawendowych wzgórz, kamiennych domów, w którym królują stylowe meble i sielskie dodatki, warto swoją uwagę zwrócić nie tylko na detale, dekoracje, ale przede wszystkim na meble. To meble właśnie determinują styl aranżacji wnętrza, są niejako trzonem, do którego dobieramy dodatki i dekoracje. Meble to najważniejszy element wyposażenia wnętrza. Zatem jeśli chcemy do naszych domów wprowadzić prowansalski styl, swoją uwagę musimy skierować ku meblom, których wzornictwo czerpie z tradycyjnych mebli z południa Francji.

Meble prowansalskie to stoły na tocznych nogach, konsole na stylowo wygiętych nóżkach, szafy z rzeźbiarskimi detalami, stylowe szafki wiszące z frezowanymi wieńcami, stylowe witrynki z przeszkleniami i kredensy na frezowanych i rzeźbionych cokołach. Takie meble pięknie wyglądają w każdym pomieszczeniu. Każde wnętrze rządzi się jednak innymi prawami, zwłaszcza kuchnia. Jak  ją zatem urządzić, aby nie otrzeć się o kicz, a stworzyć w niej sielski klimat słonecznej Prowansji?

Niezależnie od tego, czy jest to właśnie kuchnia czy jadalnia, salon czy sypialnia warto stosować naczelną zasadę, jaka panuje w prowansalskich wnętrzach: meble powinny być wolnostojące. Nie pasują tutaj wszelkie zwarte zabudowy czy meblościanki. Wolnostojące meble mogą pochodzić nawet z różnych kolekcji, aby sprawiały wrażenie, że kompletowane były w ciągu dłuższego czasu. Dzięki temu wnętrze zyskuje duszę, o którą chodzi właśnie w tym stylu. Styl prowansalski wnętrza powinien mieć do opowiedzenia jakąś historię. Taka powinna być również kuchnia  – oprócz typowo zwartej zabudowy kuchennej czyli szafek, na których opiera się blat i zlew, powinny się w niej znajdować również meble wolnostojące. Jeżeli zatem urządzasz kuchnię, a jesteś miłośnikiem tego stylu, wybierz prowansalskie meble kuchenne wolnostojące: świetnym rozwiązaniem są stylowe stoliki do krojenia, na których możesz siekać, ubijać kotlety i wykonywać wszelkie inne czynności związane z przygotowywaniem posiłków. Taki stolik jest zwykle niewielkich rozmiarów, zatem możesz go ustawić na stałe w jednym miejscu, lub dowolnie przestawiać w ramach potrzeb. Postaw w swojej kuchni także stylowy wolnostojący kredens, w którym wyeksponujesz porcelanę, akcesoria kuchenne. Zawieś na ścianie stylową szafkę z otwartymi półkami na talerze, a także półeczkę ze specjalnymi drewnianymi kołkami, na których zawiesisz kubki oraz bawełniane ręczniki kuchenne. Kuchnia w stylu prowansalskim nie może być ascetyczna – powinno być  w niej wiele dodatków, które wprowadzają przytulność i które będą dopełnieniem stylowych mebli.

W takich kuchniach świetnie sprawdzają się także wyspy kuchenne, które są dodatkową powierzchnią roboczą dla osoby, przygotowującej posiłki, ale także miejscem, przy którym spotkać się może cała rodzina przy śniadaniu lub przy szybkim posiłku wieczornym.

Przy urządzaniu kuchni w stylu prowansalskim ważna jest także zasada naturalności – meble powinny być z drewna. Drewno, kamienne murki, naturalny kamień na podłodze to nawiązanie do przyrody i do tego, co najbliższe człowiekowi. Właśnie do natury od dawien dawna odwoływali się mieszkańcy Prowansji, urządzając swoje domy. Zatem jeżeli meble to tylko drewniane. Jeżeli kolorystyka to również taka, która nawiązuje do barw otoczenia: rozbielone błękity przypominające morze i niebo, biały i kremowy, zielenie, odwołujące się do łąk, czy brązy są jak najbardziej na miejscu. Wykluczone są natomiast wszelkie krzykliwe i mocne kolory. W kuchni prowansalskiej powinna królować natura.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.7/5 (3 oddanych głosów)
Meble do kuchni w stylu prowansalskim, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Podobne wpisy:

  1. Jak urządzić dom w stylu prowansalskim?
  2. Jak wybrać meble do kuchni?
  3. Nowoczesne meble do kuchni
  4. Funkcjonalne meble kuchenne
  5. Meble do kuchni
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.