Kuchnia w stylu rustykalnym

  • Sharebar

Styl rustykalny jest stylem ciepłym, przytulnym i swojskim, nawiązującym do klimatów wiejskich. W kuchni można łatwo połączyć go z nowoczesnymi sprzętami AGD, co w rezultacie da nam oryginalne wnętrze z charakterem, ale i pozwoli poczuć sielską atmosferę w środku miasta.

Piękno i funkcjonalność

Kuchnia w stylu rustykalnymW każdej kuchni powinno panować harmonijne połączenie piękna z wygodą i funkcjonalnością. Styl rustykalny, będący przeciwieństwem ascetycznego stylu nowoczesnego, scala w sobie wszystkie te cechy.

Styl rustykalny nie zmusza nas do chowania sprzętów, a pozwala mieć wszystkie urządzenia i naczynia pod ręką. Garnki i przybory kuchenne są tutaj nie tylko przedmiotami niezbędnymi do domowego kucharzenia, ale też nadającymi klimatu elementami wystroju, dlatego mogą wisieć na ścianach, okapach i drewnianych filarach, jak i stać na blatach, półkach czy stołach. Również produkty spożywcze są widoczne. Znajdują się w ładnych słoikach, puszkach, ceramicznych i drewnianych pojemnikach.

Rustykalna ceramika

Ważną rolę w stylu rustykalnym odgrywa ceramika w różnych postaciach. Jedna z nich są podłogowe płytki kuchenne o naturalnym designie, na przykład inspirowane kamieniem czy też matowe o nierównych brzegach. Mogą mieć kolor biały, kremowy, ceglasty lub też brązowy. Efektownym rozwiązaniem będą też płytki ceramiczne o rysunku drewna, gdyż drewno jest kolejnym z kluczowych składników stylu rustykalnego.

Kolejnym wcieleniem ceramiki w stylu rustykalnym będą naczynia. Ustawione na półkach oraz powieszone na ścianach misy i talerze, jak i stojące na blatach dzbanki, garnki i pojemniki na przyprawy, doskonale pasują do rustykalnego wnętrza. Stylowym dodatkiem będą też ceramiczne figurki. Naczynia mogą być również gliniane.

Drewno w rustykalnej kuchni

Ważnym elementem stylu rustykalnego jest drewno. Dlatego też meble kuchenne, albo przynajmniej ich fronty, muszą być drewniane.  Doskonale sprawdzi się stary kredens, ława, stół. Warto wstawić też masywne drewniane drzwi. Uroku nadadzą pomieszczeniu drewniane belki stropowe. Jeśli są one elementem konstrukcji, warto „zaprosić” je do aranżacji. Jeśli natomiast nie mamy belek w pomieszczeniu możemy wstawić je jako dekorację.

Również podłoga może być drewniana. Mając jednak na uwadze fakt, że drewno na podłodze w kuchni będzie stale narażone na zniszczenia, gdy na przykład coś się nam rozleje, możemy zastosować ciekawą alternatywę, jaką są wspomniane już wcześniej płytki ceramiczne inspirowane drewnem. Mają one kształt i wymiary desek, dzięki czemu doskonale zastąpią drewno. Są przy tym trwalsze i łatwiejsze w myciu.

Drewno w pomieszczeniach rustykalnych powinno wyglądać na stare, naturalne i surowe. Można je zabejcować lub pomalować bezbarwnym lakierem, ale tak, aby słoje i spękania pozostały widoczne. Do stylu pasować będzie również drewno pobielone.

Pozostałe rustykalne elementy

Na ścianach, do poziomu szafek wiszących, połóżmy jasne płytki kuchenne o nierównych brzegach. Nad nimi natomiast ściany mogą być białe, ale koniecznie z zachowaną teksturą i powierzchnią tynku.

Nie bez znaczenia są też tkaniny – obrusy, zasłonki, jak i ściereczki powinny być bawełniane lub lniane. Warto wykorzystać też narzuty robione na drutach, szydełkowane obrusiki, haftowane makatki.

Obowiązkowym elementem są dekoracje z drewna, wikliny, miedzi, gliny, żelaza. Możemy wykorzystać stare kanki jako wazony na kwiaty. Doniczki natomiast włóżmy w ocynkowane osłonki lub w małe wiadereczka. Powieśmy ocynkowane lub drewniane przybory kuchenne, jak chochle i łopatki. Owoce włóżmy do wiklinowego kosza i postawmy w centralnym miejscu na stole.

Urok nadadzą kuchni lampy ze szklanymi kloszami, najlepiej metalowe i  żeliwne. Klosze powinny być bezbarwne, ale i zdobione, na przykład motywami roślinnymi. Doskonałym wyborem będą lampy stylizowane na lampy naftowe.

Paleta barw dla stylu rustykalnego

Kolorystyka charakterystyczna dla stylu rustykalnego zbliżona jest do barw natury. Znajdziemy w niej biele, beże, kość słoniową, odcienie szarości, rozbielone błękity, zieleń trawy, jak i kolory jesieni: rudości, żółcienie i brązy nawiązujące głównie do drewna.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Kuchnia dobrze wyposażona
  2. Kuchnia – sercem domu
  3. Kuchnia – królestwo Pani domu!
  4. Jak urządzić dom w stylu prowansalskim?
  5. Kuchnia otwarta czy zamknięta
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.