Kompostowniki – rodzaje i cechy

kompostiniki
  • Sharebar

Mimo, że to słońce wygląda w ostatnim czasie dość nieśmiało zza chmur, możemy jednak mówić o pewnym ociepleniu klimatu, a co za tym idzie także o corocznych wiosennych porządkach. Już bardzo, bardzo niedługo zacznie się koszenie trawników, wyrywanie chwastów i cała reszta przydomowych i ogrodowych czynności. Jak wiadomo, wszystkich odpadów, które zbierzemy w wyniku tych działań, trzeba się jakoś pozbyć, zdecydowanie najlepszym dla nich miejscem są kompostowniki.

Kompostowniki to miejsca, które znane są nam już od wielu, wielu lat. Służyły pomocą już naszym dawnym przodkom, którzy zbierali do nich odpady, nazywane profesjonalnie odpadami biodegradowalnymi oraz uzyskiwali naturalny nawóz. Nawet ich wygląd specjalnie się nie zmienił, bowiem wciąż większość z nich przypomina klasyczne drewniane zbiorniki. Bardzo często tworzymy je samemu, łącząc ze sobą po prostu kilka desek. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej różnych modeli, oferowanych przez najlepszych producentów z branży budowlano-ogrodniczej.

Możemy mówić o ich podziale na dokładnie trzy rodzaje: zamknięte, otwarte i rotacyjne. Pierwsze z nich to klasyczne połączenie drewnianych desek lub belek, które są swoistego rodzaju skrzynką. Jest w tym nawet pewne podobieństwo, bowiem jeśli skrzynki pocztowe są na listy, kompostowniki mogą być na liście. Są zdecydowanie najłatwiejsze w swojej budowie i konstrukcji. Stosuje się także otwarte kompostowniki, tworzone z plastiku bądź metalu, choć tworzywo, jakim jest drewno jest najbardziej powszechne i najczęściej stosowane.

Kompostowniki zamknięte, najczęściej tworzone są z plastiku. Są stosowane głównie w celu uzyskania, tak zwanej próchnicy, nazywanej też humus. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i zastosowaniu szczelin, ten efekt jest możliwy nawet kilka razy do roku.

Ostatnie rodzaj, czyli kompostowniki rotacyjne to przede wszystkim przenośne beczki, zazwyczaj również plastikowe bądź też metalowe. Dzięki temu możemy kontrolować nasze odpady, manewrować naszym zbiornikiem i lepiej mieszać wszystkie odpady, które uzyskaliśmy podczas naszych porządków.

Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego zbiornika, który jest niewątpliwe nieodzownym elementem naszych przydomowych czy ogrodowych prac, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie to jest wyjątkowo trwałe. To ważne, bowiem powinno ono nam służyć przez dłuższe lata. Niektórzy producenci podają też bardzo istotne informacje, dotyczące ich produktu, jak na przykład to, czy dzięki konkretnemu kompostownikowi uzyskamy w szybszym czasie, oczekiwany przez nas kompost.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Ramki cyfrowe – cechy charakterystyczne
  2. Przekładnie planetarne i ich cechy
  3. Bardzo cenne cechy osobowości
  4. Cechy szczególne konsultantów
  5. Cechy dobrej i cenionej firmy
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.