Kominek czy piec – co wybrać?

  • Sharebar

Decydując się na wybór ogrzewania, w którym główną rolę spełniają palące się drwa, do wyboru mamy kominki lub piec wolnostojący. Które urządzenie grzewcze będzie najlepsze do naszego wnętrza?

Jeśli jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że jesteśmy w fazie planowania domu i jesteśmy gorącymi zwolennikami widoku żarzących się płomieni, nasz wybór powinien paść na kominek. Najlepiej, żeby był zamknięty, dzięki czemu jego efektywność spalania będzie większa. Istnieje też możliwość, by kominek za pomocą nawiewów ogrzewał także inne pomieszczenia, a dzięki kurtynie wodnej będziemy mieli od razu dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Zupełnie inaczej będzie, jeśli wybór ogrzewania padnie na przykład na piec elektryczny akumulacyjny lub ogrzewanie gazowe. Wtedy nie będziemy ograniczeni koniecznymi do spełnienia parametrami i osiągami kominka zamkniętego i możemy wybrać otwarty. Jeśli chodzi o efektywność ogrzewania – będzie ona nieporównywalnie mniejsza niż wersji zamkniętej, jednak zarówno widok, jak dźwięk oraz odczucie ciepła wprost z ognia są wielce przyjemnymi doznaniami. Kominek otwarty służy głównie dekoracji i nastrojowości, na tym polu spośród wymienionych urządzeń grzewczych ma do zaoferowania najwięcej.

Jeśli nasz dom już stoi i chcielibyśmy w nim gościć bezpieczny żywy ogień, pozostaje nam wzmocnić posadzkę i w odpowiednim miejscu, najlepiej tuż obok kanału kominowego postawić jeden z rodzajów kominka lub nie stosując wzmocnień zdecydować się na piecyk wolnostojący.

Ich wybór, zarówno jeśli chodzi o kształt, jaki i o parametry, jest na tyle duży, że bez problemu wybierzemy taki, który nie tylko skutecznie ogrzeje wnętrze naszego salonu, ale także jego wygląd będzie współgrał z aranżacją, na jaką się zdecydowaliśmy. Co ważne – jeśli w jego najbliższym pobliżu będą biegały małe dzieci, nasz wybór nie powinien paść na piecyk stalowy, a jeśli właśnie taki przypadnie nam do gustu, dobrze będzie go obudować, aby nagrzana do czerwoności stal nie była przyczyną nieszczęścia. Bardziej skutecznie z oddawaniem ciepła radzą sobie kominki żeliwne, które najczęściej wyposażone są od środka we wkład szamotowy, przez co zachowują się jak piece akumulacyjne – co prawda nie rozgrzewają się tak szybko jak kozy stalowe, w długotrwałym oddawaniu wysokiej temperatury pomieszczeniu nie mają sobie równych.

Po zainstalowaniu wybranego przez nas urządzenia grzewczego z pewnością zmienią się warunki klimatyczne i wilgotnościowe w naszym mieszkaniu. Miejmy to na uwadze, że być może konieczne będzie zamocowanie dodatkowych nawiewników lub zakup nawilżacza powietrza. Bo temperatura panująca w pomieszczeniu nie będzie odbierana w pełni komfortowo, jeśli będzie zbyt sucho – odczujemy to zarówno my, jak i nasze zwierzęta domowe, a także rośliny.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Kominek elektryczny – trend czy fanaberia?
  2. Kominek wodny całoroczny
  3. Piec co
  4. Gazowy piec w trosce o ciepło i zdrowie
  5. Kominek w mieszkaniu
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.