Kolektory słoneczne – fakty nieznane

energia
  • Sharebar

Kolektory słoneczne to obecnie bardzo popularna inwestycja. Daje nam dodatkowe źródło energii do podgrzania wody. Mimo to są też ciemne strony kolektorów słonecznych o których mało kto wie i mało kto się spodziewa.

Żeby pokazać problem zacznę od początku. W USA jakiś czas temu wdrożona została pewna inicjatywa. Mianowicie podobnie jak u nas jeżeli obywatel chciał zainwestować w panele słoneczne dostawał na to dofinansowanie. Ale reszta była nieco inna. Nadwyżki wyprodukowanej energii mogły być przekazane elektrowniom za co można było zarobić konkretne pieniądze. Panele były sprowadzane z Chin. Miejscowi przedsiębiorcy zwietrzyli w tym dobry interes i postanowili wybudować swoje fabryki w Stanach. Tak też się stało. Dostali na to dofinansowania i fabryka ruszyła. Niestety okazuje się, że w momencie kiedy wpadli na ten pomysł na świecie było 80 producentów takich paneli, a w momencie kiedy fabryka zaczęła funkcjonować było ich już 800. Ceny paneli spadły o 75%, a nowo powstała fabryka upadła. Powstały nadwyżki samych kolektorów i oczywiście ktoś musi zapłacić za koszty jakie poniosły Stany i przedsiębiorcy. I tu właśnie docieramy do Europy.

Unia europejska do której chcemy czy też nie chcemy należymy w niedługim czasie narzuci na nas obowiązek posiadania 20% udziału odnawialnych źródeł energii w całości. Obecnie u nas te źródła to raptem 2%. Dlaczego może się to źle odbić na nas jako obywatelach? Powód jest prosty. Nasz kraj nie jest ani bardzo wietrznym krajem ani krajem słonecznym gdyż około 70% dni w roku to dni pochmurne. Co za tym idzie żeby osiągnąć 20% udziału tych źródeł będziemy musieli ponieść gigantyczne koszty i nabyć ogromne ilości rzeczonych paneli. A my odczujemy to na rachunkach, które niewątpliwie nie będą niższe tylko znacznie wyższe. Co gorsza nasze kopalnie mogą zacząć podupadać i nasze czarne złoto okaże się  niepotrzebne w takich ilościach. Odbije się to na gospodarce i bezrobociu, które i tak wciąż szybuje w górę.

Podsumowując okazuje się, że złe decyzje i złe posunięcia grubych ryb na zachodzie mogą mieć na nas zgubny wpływ mimo tego, że na pozór nie widzimy żadnego związku ich z nami. Jest to swoista brudna polityka i usilna chęć utrzymania zażyłych stosunków z obcymi państwami. Szkoda tylko, że nikt nie widzi tego jak takie działania niszczą obywateli i samą gospodarkę w kraju.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Profesjonalne kolektory słoneczne
  2. Kolektory słoneczne Kraków
  3. Kolektory słoneczne Hewalex
  4. Panele słoneczne – warto zainwestować
  5. Piłkarskie fakty
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.