Kilka kwestii o architektach wnętrz

 • Sharebar

Stylizacja wnętrz to bardzo modna usługa. Coraz więcej osób przywiązuje uwagę do estetyki wnętrz.

Współczesny architekt wnętrz wykonuje projekty do domów, mieszkań, biur, salonów fryzjerskich, sklepów meblowych, sprawiając, że przebywanie w tych miejscach staje się bardziej komfortowe.

Architekt wnętrz: 

 • po pierwsze: doskonale zna się na doborze kolorów i faktur, zna zasady optycznego modelowania pomieszczeń, zna się na odpowiednim doborze materiałów i ich funkcjonalności;
 • po drugie: jest na bieżąco ze wszystkimi nowościami na rynku, zna wszystkie dostępne produkty i wie jak je ze sobą łączyć;
 • po trzecie: zna sprawdzonych fachowców, a w wielu sklepach i firmach ma rabaty i zniżki, dzięki czemu kupuje materiały dla swoich klientów w atrakcyjnych cenach.

Biorąc to wszystko pod uwagę okazuje się, że usługi stylisty nie są tak drogie, na jakie się wydają, a zaoszczędzony czas jest bezcenny.

Architekt wnętrz może zająć się domem, który dopiero zostanie wybudowany (wtedy ma większe pole do popisu, bo nie ograniczają go nieprzemyślane postawione ściany), który jest w trakcie generalnego remontu, lub jedynie powierzchownymi zmianami. Architekt wnętrz jest nieoceniony również gdy nieruchomość jest przeznaczona do sprzedaży lub na wynajem – nazywa się to home staging. Okazuje się, że mieszkania urządzone przez dekoratora osiągają zdecydowanie wyższe ceny i to właśnie w ich przypadku szybciej dochodzi do sprzedaży, lub wynajmu. Jest to niepodważalny dowód na to, że architekt wnętrz jest specjalistą od uwydatniania możliwości i potencjału niepozornych pomieszczeń.

Architektów wnętrz dzielimy na architektów: 

 • pracujących w biurach architektonicznych (główna działalność to projekty budynków, wystrój wnętrz jest uzupełnieniem oferty),
 • pracujących w firmach wykonawców glazury, mebli kuchennych itp. (są to osoby które wykonują tzw. gratisowe projekty, które oferuje producent przy zakupie jego produktów, usługi te wykonywane są najczęściej szablonowo i ograniczają się do zakupionych produktów)
 • freelancerów (absolwenci ASP, studenci, osoby po kursach, lub w ogóle bez wykształcenia – wybierając takiego fachowca należy być ostrożnym),
 • pracujących w biurach aranżacji wnętrz (główna i jedyna działalność to projekty wykończeniowe, osoby najmocniej wyspecjalizowane).

Decydując się na takie usługi należy zebrać jak najwięcej informacji na ten temat, by architekt wnętrz, którego się ostatecznie wybierze spełnił wszystkie oczekiwania. Każdą rozmowę z różnymi specjalistami, powinno się rozpoczynać od poproszenia o przedstawienie portfolio. Przeglądając zdjęcia wykonanych projektów szybko można ocenić, czy to jest właśnie to na co się liczy, oraz to na ile stylista jest elastyczny. Jeśli wszystkie projekty są do siebie podobne nie warto korzystać z usług takiej osoby.

Dobry architekt wnętrz może okazać się osobą trudną do odnalezienia na, przepełnionym ofertami, rynku. Jednak kiedy to się uda, efekty będą niepowtarzalne.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Współpraca z architektem wnętrz
 2. Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz?
 3. Projekty wnętrz Nowy Sącz
 4. Piękno i moda, czyli architektura wnętrz
 5. Dekorowanie wnętrz
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.