Kable grzejne to sposób na zimę bez sopli.

  • Sharebar

Walka ze śniegiem i lodem powoduje, że co roku tracone są gigantyczne środki na wojnę z żywiołem. Problem dotyczy głownie właścicieli i administratorów nieruchomości. Koszt zdejmowania sopli z rynien w przeciętnej wielkości kamienicy może dochodzić do kilku tysięcy złotych na sezon. Równie uciążliwe, mogą być efekty zaprzestania obowiązków właściciela. Straż miejska jest bezlitosna przy wystawianiu mandatów za tego typu przewinienia. A nie jest to jedyny problem, który może się pojawić podczas srogiej zimy. Bardzo często podczas usuwania sopli z rynien dochodzi do ich uszkodzenia. Podobnie jest w przypadku usuwania śniegu z dachu. Podziurawione poszycie dachowe jest stałym problemem. To wywołuje kolejne koszty walki z zimą a przede wszystkim ze śniegiem i lodem.
Posiadacze domków jednorodzinnych też nie mają lepiej. Śnieg występujący w zacienionych koszach spustowych prędzej czy później znajdzie drogę w dół i przedostanie się do budynku tworząc nieprzyjemne zacieki bądź grzyby na suficie.
Codzienne odśnieżanie chodników to również bardzo mozolne zajęcie.

Rozwiązaniem tego kłopotu są systemy przeciwoblodzeniowe.
Wystarczy zainstalować kable grzejne w rynnach i rurach spustowych lub pod powierzchnią chodnika lub zjazdu do garażu i znikają problemy
skarżących się mieszkańców i patroli straży miejskiej.
Instalacja przeciwoblodzeniowa wykorzystująca kable grzewcze jest w większości wypadków zautomatyzowana przy większych obiektach. Przy mniejszych istnieje opcja sterowania ręcznego.
Sterowniki mogą mieć czujnik temperatury i wilgotności (zintegrowane lub nie) albo sam czujnik temperatury.

Przy samym czujniku temperatury system przeciwoblodzeniowy załącza się w wskazanym przez użytkownika zakresie temperatur, np. -2 do +1 czyli wtedy kiedy na ogół pada śnieg. Jest to wygodne niestety mało wydajne ponieważ kable grzeją czyli zużywają prąd, również wtedy kiedy nie pada.
Dużo lepszy choć niestety droższy w zakupie jest sterownik z pomiarem wilgotności i temperatury. Załącza się jedynie wtedy gdy na czujniku pojawi się wilgoć przy zadanej temperaturze i wyłącza gdy już jest suchy.
Różnica w cenie między sterownikami wynosi mniej więcej 1000 zł chociaż może być to nawet i 2 tysiące, w zależności od marki. Jednak zwraca się ona już po 1-2 sezonach grzewczych.
Montaż kabli grzejnych nie jest bardzo uciążliwy dla lokatorów i przy przeciętnej wielkości budynku zajmuje 1-2 dni robocze.
Koszt zakupu ogrzewania przeciwoblodzeniowego wynosi od 2,5 tysiąca zł dla domu jednorodzinnego do 8-12 tysięcy dla dużej kamienicy. Zwraca się w przeciągu 2-3 sezonów.
Podsumowując, system przeciwoblodzeniowy to rozwiązanie zdecydowanie podnoszące komfort użytkowania. Jak każde urządzenie podwyższające komfort musi wymagać pieniędzy ale w tym przypadku inwestycja się zwraca.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Kable grzejne to sposób na zimę bez sopli., 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Kable w oplocie – nowe spojrzenie na kable
  2. Kolorowe kable jako czynnik dekoracyjny
  3. Urządzenia grzewcze idealne na zimę
  4. Zakup odpowiedniego opału na zimę
  5. Domy z bali drewnianych, przytulny klimat na zimę!
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.